banner14

Buldan: "Suç odakları yanı başınızda!"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis 08.06.2021, 15:07
Buldan: "Suç odakları yanı başınızda!"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Buldan, şöyle konuştu: 


Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, gerçek bir adaletin ve şeffaf, denetlenebilir bir yönetimin olmadığı bir sistem çete-mafya düzeninden başka bir şey değildir. Türkiye bugün çürüyen ve çürüten bir sistemle yüzleşme sürecini yaşamaktadır.


Demokratik değerleri tüketen bir talan düzeni kurdular


16 Nisan referandumuyla yasama-yürütme-yargı ve medya birleştirilerek tek adamın eline teslim edildi. Birbirlerine sokakta dahi söylenmeyecek ağır sözler sarf edenler, savaş, rant, talan ve Kürt düşmanlığında birleşerek her gün hukuksuzluk ve gasp üreten, yolsuzluk ve yoksulluk üreten, çatışmayı körükleyen ve demokratik değerleri tüketen bir talan düzeni kurdular. Sınırsız iktidar, sınırsız talan, sınırsız zenginleşme düzeni. Hukuk dışına çıkma özgürlüğü…

Güvenlik kurumlarını, yargıyı, bürokrasiyi kurdukları talan düzeninin aparatı haline getirdiler


Organize suç örgütlerini, mafyayı, Susurlukçuları, darbecileri, tetikçileri, ırkçıları, paramiliter yapıları, satılmış medyayı, kadın katillerini, Kürt düşmanlarını, savaş rantçılarını bu düzenin ortağı yaptılar. Türkiye’yle sınırlı kalmadılar. Suriye’de El Nusra/ IŞİD, ÖSO çetelerini bu düzenin dış ayağı yaptılar. Devletin güvenlik kurumlarını, yargı kurumunu, bürokrasisini kurdukları talan düzeninin aparatı haline getirdiler.

Yerli ve milli suçlular ittifakını kurdular


Erdoğan 2007’de “Derin devleti minimize etmek, mümkünse yok etmek, bunu başarmak gerekir” diyordu ya, dediğinin tam tersini yaptı. Mafyanın itirafında olduğu gibi  “her suçta beraber oldukları büyük ve geniş bir aile” kurdular. Bunun adı yerli ve milli suçlular ittifakıdır. Mafya ve çeteleri öyle güçlendirdiler ki suç örgütlerini ve Susurluk takımını devletin başına adeta kayyım yaptılar. Yönettikleri suç örgütlerinin hukuk dışı her faaliyetinden siyasal olarak beslendiler, güç devşirdiler, kara para ekonomisiyle siyasetlerini alttan finanse ettiler. 

Suçları Ankara’dan Susurluk’a duble yol olur


İcraatları nelerdir? Tek tek sıralansa Ankara’dan Susurluk’a duble yol olur! Suç ve suçluyu koruma, kara para trafiğini yönetme, yolsuzluk, kamu kaynaklarına çökme, adrese teslim ihale, rant ve rüşvet dağıtma, nitelikli dolandırıcılık, silah ticareti, yasadışı petrol ticareti, arazi yağması, işkence, yargısız infaz, tecavüz, kumpas, yalan, talan, kayyım gaspı, yandaş kadrolaşması, çifter maaşlar, haksız zenginleşme, torpil, tehdit, linç, gazetecilere ve siyasetçilere saldırı… Say say bitmez.


Bunlar ne zaman ‘vatan - millet’ derse gözünüz götürdükleri milyon dolarlarda olsun


Bütün bunları yaparken kullandıkları söylemlere bakalım; “tek devlet, tek millet, ezan, beka, terörle mücadele, milli güvenlik”. Hep söylüyoruz, bunlar ne zaman vatan millet derse gözünüz, mutlaka başka yerlerde olsun, bunların çevirdiği filmlerde, götürdükleri milyon dolarlarda olsun!


Türkiye’yi kuşatan karanlık sistemin koordinasyon merkezi Saray’dır


Karşımızdaki yapının uyguladığı yöntemler nelerdir? Şimdi bir de oraya bakalım. Ordu, polis, yargı, istihbarat, medya ve mafya gücüyle halkı korkutmak, sindirmek, demokratik siyaseti, toplumsal muhalefeti tehdit etmek, hedef göstermek, kriminalize etmek, itibarsızlaştırmak, insanları hukuksuzca gözaltına almak ve tutuklatmak, işkenceyi karakoldan sokağa her yerde yaygınlaştırmak, medyaları aracılığıyla 24 saat kara propaganda üreterek, psikolojik savaş yürütmektir. İşte, iktidarıyla, mafyasıyla, bürokrasisi ile Türkiye’yi kuşatan bu karanlık sistem bu şekilde çalışmaktadır. Bu sistemin koordinasyon merkezi de tam olarak Saray’dır.


Siyasetin ürettiği salya tüm ülkeyi pandemi gibi sarmıştır


Bugünlerde biliyorsunuz Marmara Denizi’nde ortaya çıkan deniz salyası, ürkütücü boyutlara geldi. Ancak, mafya-bürokrasi-siyaset ittifakının ülkeye ve topluma yaydığı müsilaj inanın ki Marmara’dakinden daha beterdir ve siyasetin ürettiği salya tüm ülkeyi pandemi gibi sarmıştır. Tıpkı 90’lardaki gibi.

Binlerce cinayetin üzerini devlet sırrıyla kapattılar

Bu zihniyet yıllardır bu ülkeyi adeta 'sümen altı cumhuriyetine' dönüştürmüştür. Bütün pisliklerin, suçların üzerini devlet sırrı söylemiyle kapattılar. Musa Anter, Mehmet Sincar, Muhsin Melik, Vedat Aydın, Abdulsamet Sakık, Şevket Epözdemir, Medet Serhat, Hafız Akdemir, Ferhat Tepe, Hüseyin Deniz, Sayfettin Tepe, Metin Göktepe ve daha niceleri, daha birçok insan binlerce faili meçhul cinayete kurban giden insan. Bu cinayetlerin üzerini devlet sırrıyla kapattılar.
Dönemin başbakanı Çiller’in yazılı emriyle 1994’te Özgür Ülke Gazetesi’ni bombaladılar. 1995’te Gazi katliamını yaptılar. Emir verenler bellidir, suçu işleyenler, tetiği çekenler bellidir. Ama ortada sorumlu yoktur. Hepsi sorumluluktan kaçmıştır.

Devletin hafızası varsa, halkların da toplu mezarların da hafızası vardır


Biz de diyoruz ki, devletin hafızası varsa, halkların da vardır. Kamuoyunun da hafızası vardır. Katliamların yaşandığı bu toprakların da hafızası vardır. Toplu mezarların da hafızası vardır. Bu hakikat hafızası silinmez, unutulmaz, unutturmayız!

Eninde sonunda fiiller ve failleri adalet önünde bir araya getirilecektir


Bu iktidar da geçmiştekilerle aynı yolu izlemektedir. 1993’te Muş Vartinis’te 9 köylüyü yakarak katledenler ve onları beraat ettirenlerle, Roboski’de 34 köylüyü bombalayıp dosyayı kapatmaya çalışan bu iktidar bugün ittifak halindedirler. AKP iktidarı dönemindeki fiiller de bellidir, failleri de bellidir. Ama hepsi sorumluluktan kaçmakta ve kendisini köşe bucak gizlemektedir. İstedikleri kadar kaçsınlar. Eninde sonunda fiiller ve failleri adalet önünde bir araya getirilecektir.

Gerçeklerin ve suçlarınızın üzerini örtemezsiniz, izin vermeyeceğiz


Şimdi soruyorum: Roboski’de köylüleri katleden uçaklar, Rus uçağı mıydı? Şemdinli’deki Umut Kitabevi’ni bombalayanlar, Kolombiya’dan mı gelmişti? Kemal Kurkut’u, Uğur Kaymaz’ı katledenler, Irak polisi miydi? Van’da Servet Turgut’a işkence yapılan helikopter İran’a mı aitti? Cizre’de insanları bodrum katında diri diri yakanlar, bu ülkenin güvenlik güçleri değil miydi? Suruç ve Ankara Gar Katliamlarını yapanlar açtığınız koridordan giren IŞİD değil miydi? Hakkâri’de, Şemdinli’de sivillere ateş açan, katleden, yaralayanlar, sizin üniformanızı taşımıyor mu? Suriye’ye çetelere sağladığınız silahları bir kargo şirketi mi gönderdi? IŞİD’le petrol ticaretini siz değil deniz korsanları mı yaptı? Bütün bu saydıklarımdan ve işlenen bütün bu suçlardan asla kaçamayacaksınız. Gerçeklerin ve suçlarınızın üzerini örtemezsiniz. Örtemeyeceksiniz. Buna asla izin vermeyeceğiz.

İktidar ve ortağı Yüce Divanlık suçların üzerini kapatmak için elbirliği yapıyor 

Her yeri saran, ülkeyi raydan çıkaran bu kirli döngüyü normalleştirmeye, topluma kabullendirmeye ve sürdürülebilir kılmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidar da ortağı da yargısı da medyası da kurumları da Yüce Divanlık bu suçların üzerini kapatmak ve iktidarlarını sağlamlaştırmak için elbirliği yapmaktadır.


Şimdi bütün bu suçlar ifşa olduğu günden bu yana yargıya bakıyoruz, kimler hakkında soruşturma açmış, kimleri gözaltına aldırmış? Mafya ortada gezerken, “yaptığınız hukuksuzluklar nedeniyle yargılanacaksınız” diyen Selahattin Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verdiler. Buradan Sevgili Selahattin Demirtaş’a kucak dolusu sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyoruz. 


Rüşvetçiler, mala mülke çökenler ortada cirit atarken, açıklamalarımız, esnaf ziyaretlerimiz nedeniyle 11 vekilimiz hakkında fezleke düzenlediler. Tecavüzcüler ortalıkta gezerken, tecavüzcü yargılansın diyen Ezgi Mola hakkında dava açtılar. Buradan Sevgili Ezgi Mola’ya da kucak dolusu sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Kendi bakanlığına dezenfektan satarak dolandırıcılık yapanlar orta yerde dururken, kapanma sürecinde ekmek parası için sokakta mendil satan kadınları gözaltına aldırdılar. Hopa’da çay kotasının kaldırılması için eylem yapan çay üreticilerini gözaltına aldılar. İkizdere’de direnen köylülere saldırdılar. Suruç’ta adalet için aylardır feryat eden Şenyaşar ailesini gözaltına aldılar. Gezi anmasına katılan insanlara saldırıp gözaltına aldılar. İstanbul Sözleşmesi için direnen kadınları darp edip gözaltına aldılar. Kadıköy’de “mafya iktidarına son verelim” çağrısıyla basın açıklaması yapan arkadaşlarımızı gözaltına aldılar.

Ortalığı pislik götürüyor tek bir soruşturma yok, bunlar utanmaz!

Ortalığı pislik götürüyor, suçlar, kirli işler almış başını gidiyor. Ama tek bir soruşturma yoktur. Bunlar utanmaz, bunların yüzleri hiç kızarmaz! Yargı, bu suçların, iddiaların üzerine gideceğine hak arayanlarla, itirazını dile getirenlerle, adalet talep edenlerle mücadele etmektedir.

Mafyaya, çeteye, tecavüzcüye dokunmayıp itiraz edene, ekmek mücadelesi verene dokunuyorlar; bu çürümedir


Mafyaya, çeteye dokunma, itiraz edene, sesini çıkarana dokun. Milyon dolarları götürenlere dokunma, ekmek mücadelesi verenlere dokun. Tecavüzcüye, kadın katillerine dokunma, tecavüzü dile getirenlere dokun. İşte bu düzen tam bir mafya, çete düzenidir. Çürüme başka nasıl izah edilebilir ki!

Aranan yargı HDP’yi kapatma davasında ortaya çıktı 


Halk, günlerdir, ucu Saray'a, iktidarın bakanlarına, bürokratlarına dayanan suçlarla ilgili soruşturma açacak, üzerine gidecek tek bir savcı yok mu diye sormaktadır. Aranan yargı nerede ortaya çıktı? HDP’yi kapatma davasında!

Yargı HDP hakkında yeniden kapatma davası açarak mafyatik düzene kalkan oldu


Yargının içine düştüğü çukuru görebiliyoruz. Suç örgütlerinin üzerine gitmeyen yargı HDP hakkında yeniden kapatma davası açarak, mafyatik düzene bir kez daha kalkan olmuştur. Ne zaman bu pislikleri ortaya dökülürse, ne zaman bu hukuksuzluklar ve haksızlıklar ortaya saçılırsa işte o zaman akıllarına HDP ve Kürtler geliyor. Tıpkı dün akşam yaptıkları gibi.

Mafyaya sıfır soruşturma, HDP’ye kapatma!


Bu iktidarın Anayasayı ve hukuku rafa kaldırması işte tam da bugünler içinmiş. Mafyaya sıfır soruşturma, HDP’ye kapatma! Tam da 7 Haziran’ın yıl dönümünde. Dün 7 Haziran’dı. 7 Haziran 2015 seçimlerinin yıl dönümünde HDP’ye bir kez daha kapatma davası açtılar. Aynı Kobanî Kumpas Davasında olduğu gibi kirli siyasi bir operasyonla karşı karşıyayız.

7 Haziran bu topraklarda barışın filizlenme umududur

7 Haziran Türkiye siyasal tarihinin önemli bir dönüm noktasıdır. Bugünkü mafyatik düzenin bir kırılma noktasıdır. Bu vesileyle 5 Haziran katliamında hayatını kaybeden insanlarımızı bir kez daha saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. 7 Haziran bu topraklarda barışın filizlenme umududur. 7 Haziran HDP’nin seçim başarısının ötesinde demokratik bir ülkeye aralanan bir kapıdır. Yeni yaşama giden bir yoldur. Umudun cesaretin yükseldiği bir tarihtir. 7 Haziran, halkların geleceğine karşı örülen duvardan çekilen bir tuğlaydı. Yaşanabilir yeni bir ülke ortamını hep birlikte yaratma çabasıydı.

Altı yıldır 7 Haziran’ın etkisini kırmak için darbe üstüne darbe yaptılar ama başaramadılar


İktidarın sahipleri ve ortaklık kurduğu derin yapılar, tuğlaların tek tek çekilecek olmasından duydukları büyük korku ve panikle Türkiye’yi katliamların, kaosun, krizlerin, istikrarsızlığın içerisine sürükledi ve bugünkü çete mafya düzenine teslim etti. Altı yıldır, tam altı yıldır 7 Haziran’ın etkisini kırmak için darbe üstüne darbe yaptılar. Ama başaramadılar. 7 Haziran ruhunu söndüremediler. Onca baskı ve zulme rağmen halklarımızın değişim umudunu tüketemediler. Cesaretini kıramadılar. Halk iradesini teslim alamadılar. Haziran ruhunu ve dayanışmasını yenemediler. Tekçiliğin renksizliğine karşı, Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Süryanisiyle, Ezîdîsiyle, Ermenisiyle, Lazıyla, Çerkesiyle, Arabıyla, Romanıyla, Yahudisiyle, Hıristiyanıyla, Müslümanıyla, Pomakıyla bu ülkenin tüm kimlik ve inançlarını buluşturan, bir araya getiren HDP’nin yeni yaşam fikriyatını engelleyemediler.

Odak mı arıyorsunuz, çete-mafya-siyaset ilişkinize bakın; suç odakları yanı başınızda


HDP’ye odak suçlaması yönelten odaklara buradan sesleniyorum: Odak mı arıyorsunuz? Çete-mafya-siyaset ilişkinize bakın. Yönettiğiniz kara para trafiğine bakın. Kara para aklamaktan aranan kişiyi kimin koruduğuna, kimin yurt dışına çıkmasını sağladığına, bu kişinin otelinde kimlerin kaldığına bakın. Kamu kaynaklarına, marinalara kimlerin çöktüğüne bakın. El Nusra’ya, IŞİD’e gönderilen silahlara bakın. IŞİD’le petrol ticareti yapanlara bakın. Mafyadan çanta çanta para alanlara bakın. İhale ve kredi yolsuzluğu yapanlara bakın. Suç odakları yanı başınızdadır, içinizdedir, tam da merkezinizdedir!

Suçlular ittifakı değil halklar ittifakı kazanacak


Kapatma davası açarak HDP’yi ve Türkiye halklarını susturabileceğinizi sanıyorsanız eğer çok büyük yanılıyorsunuz! Halklarımızın güçlü iradesi karşısında asla başaramayacaksınız. Mafya ve çetelerin yazdığı siyasal tarihiniz değil halklarımızın yazdığı onurlu tarih kazanacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Suçlular ittifakı değil halklar ittifakı kazanacaktır. Çünkü HDP bu toprakların kendisidir. Bu toprakların tarihidir, hafızasıdır, büyük mücadele mirasıdır. Bunu söküp atmaya, bin yıllardır birlikte yaşayan halklar arası köprüyü yıkmaya hiçbirinizin gücünüz yetmeyecektir. Halklarımızın bir arada yaşama iradesi ve büyük feraseti karşısında başaramayacaksınız, asla sonuca ulaşamayacaksınız. Sizin HDP’siz Türkiye hayaliniz değil halklarımızın AKP’siz, MHP’siz, mafyasız, çetesiz, sömürüsüz, talansız Türkiye hayali mutlaka gerçekleşecektir.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30