30 C
Antalya
Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Anasayfa CHP'den "sosyal adaletsizlik" sorusu

CHP’den “sosyal adaletsizlik” sorusu

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, sosyal adaletsizliğin büyüdüğünü dile getirerek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Gök’ün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle vermiş olduğu soru önergesi şöyle:

 

- Sponsorlu İçerik -

“2017 yılı itibariyle etkileri hissedilmeye başlanan, 2018 ve 2019 yıllarında derinleşen ekonomik kriz ülkemizde işsiz ve yoksul sayısını artırmış, sosyal yardımlar harcamaları rekor düzeyde artmış, toplumda yardımlarla ayakta kalan bir kesim oluşmuştur. 2015 yılında 33.7 milyar lira düzeyinde olan sosyal yardım ödenekleri için 2020 yılı bütçesinde 69.5 milyar lira ayrılmıştır. Türkiye’nin ekonomik büyüme oranları yoksul kesime yansımamış, sosyal adaletsizlik sebebiyle suç oranlarında, intihar ve kendini yakma vakalarında, uyuşturucu kullanımında artışlar gözlenmiştir. Sosyal yardım bütçelerindeki devasa artışların toplumun sorunlarını çözmediği açıktır, sözü geçen yardımların hakkaniyetle dağıtılması hususundaki sorunlar giderilmelidir. Kalıcı hale gelen ekonomik buhranın ülke zenginliklerinden bütün toplum kesimlerinin faydalanması ile aşılabileceği gerçeği görmezden gelinmemelidir. 

         Bu bilgiler ışığında:

  1. 2002 – 2019 döneminde devlet bütçesinden sosyal yardım ödenekleri için ayrılan tutarları yıllık temelde açıklar mısınız?
  2. 2002 – 2019 döneminde devletten sosyal yardım alan kişilerin sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?
  3. 2002 – 2019 döneminde sosyal yardımlar için ayrılan ödeneklerin yıllık bütçelerdeki paylarını açıklar mısınız?
  4. 2002 – 2019 döneminde yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan kişilerin toplam nüfusa oranlarını yıllık temelde açıklar mısınız?”  

Gündem

CHP’li Bulut: Yüz yüze sınav koronaya davetiye çıkarmaktır

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Açık Öğretim Fakültesi yaz okulu sınavlarının yüz yüze yapılacak olmasına tepki gösterdi. Bulut, “Örgün eğitimdekilere online sınav yaparken, Açık...