20 C
Antalya
Salı, Ekim 27, 2020
Ana Sayfa Anasayfa CHP'li Bülbül sahte içkileri sordu

CHP’li Bülbül sahte içkileri sordu

- Advertisement -

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül metil alkolden elde edilen ve çok sayıda vatandaşımızın hayatına mal olan sahte içkiyi Meclis’e taşıdı. Bülbül, “İçki fiyatlarına uygulanan yüksek vergi nedeniyle vatandaş sahte alkollü içkiye yönelmektedir” dedi.

 

Sahte İçkiye Yönelim 38 Kat Arttı

 

- Sponsorlu İçerik -

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın yanıtlaması istemiyle önerge veren Bülbül önergesinde şunları belirtti: “Ülkemizde 2010 yılında alkolden alınan verginin toplam vergiler içindeki oranı yüzde 1,6 iken, 2020 yılına gelindiğinde bu rakam yüzde 2,7 oranına yükselmiştir. Alkollü içkilerden alınan vergi, içki fiyatının yaklaşık yüzde 70,2’sine tekabül etmektedir ve uygulanan vergilerin yüksekliği nedeniyle vatandaşlarımız hiçbir denetime tabii olmayan, merdiven altında veya evlerde üretilen sahte içkiye yönelmektedir.  2014 yılında ele geçirilen sahte alkollü içkinin miktarı 27 bin 428 litre iken 2018 yılında 1 milyon 48 bin 645 litre seviyesine kadar yükselmiştir. Yani sahte alkollü içkiye olan yönelim yaklaşık 38 kat artmıştır”

 

Bülbül önergesinde şu soruları yöneltti: “Son 10 yıl içerisinde kaç vatandaşımız sahte alkollü içki nedeniyle hayatını kaybetmiştir? Son 10 yıl içerisinde sahte alkollü içki zehirlenmesi nedeniyle kaç vatandaşımız tedavi görmüştür?  Son 10 yılda kaç vatandaşımızda sahte alkollü içkiden kaynaklı organ yetmezliği, görme kaybı gibi kalıcı hasar meydana gelmiştir? Son 10 yılda Aydın’da kaç vatandaşımız sahte alkollü içki nedeniyle hayatını kaybetmiştir?”

 

Gündem

Muğla’da Büyükşehir 5 milyon 640 bin yerel tohum dağıttı

‘Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganı ile Türkiye’nin en kapsamlı Yerel Tohum Merkezi’ni kuran Muğla Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 5 Milyon 640 Bin adet Yerel...