36 C
Antalya
Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Anasayfa CHP'li Ceylan'dan ücretli öğretmenlere destek

CHP’li Ceylan’dan ücretli öğretmenlere destek

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada ücretli öğretmenlerin sorunlarını gündeme getirdi.

 

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ücretli öğretmenlerin sorunlarını gündeme getirerek, 2018 Sayıştay Raporu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı’nda “Bakanlık bütçesine dâhil edilmesi gereken bazı gelir ve giderlerin, yasal dayanağı olmadan açılan banka hesaplarından yönetildiği” tespit edildiğini hatırlattı. Özgür Ceylan, bu hesaplar arasında ücretsiz dağıtılan kitaplar, taşımalı eğitime tabi çocukların yemekleri, engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması, kamu ve özel kişilerin bakanlığa yaptığı bağışlar, okul öncesi kurumların beslenme ve temizlik giderleri, karne, kampanya, imtihan, banka promosyon, kırtasiye hesabı gibi bütçe dışında işletilen hesaplar olduğuna dikkat çekerek, “32 milyar 48 milyon lira ödenek üstü harcama yapan bir bakanlığın kasası, neden bu kadar başıboş bırakılmıştır?” diye sordu.

- Sponsorlu İçerik -

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmaya ilişkin verdiği bilgide, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılında alınan kararla, öngörülen koşulları yerine getiren, 5 bin ücretli öğretmenin “Sözleşmeli Öğretmen” statüsü ile atandığını ve iş güvencelerini sağladığını söyledi. Bu kapsamda bütçe yetersizliği nedeniyle tüm koşulları yerine getiren 920 öğretmenin ise atanmadığını kaydeden Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Her şeye bütçe var, atama bekleyen öğretmenler söz konusu olunca mı bütçe yok? Açtığınız yazılı sınavı kazanan ve mülakatı geçen 920 ücretli öğretmene neden kadro vermiyorsunuz?” diye sordu.

Gündem

CHP’li Turan Aydoğan’dan Galata Kulesi tepkisi: “Düşman kıymaz!”

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan 12 Mart'ta İBB'nin yetki alanından çıkarılan Galata Kulesi'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon adı altında yaptırılan yıkımı...