28 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 26, 2020
Ana Sayfa Anasayfa CHP'li Kaya: "Köy Enstitüsü binalarını yıktırmayacağız"

CHP’li Kaya: “Köy Enstitüsü binalarını yıktırmayacağız”

- Advertisement -

CHP Ankara milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Konya Ereğli İvriz Köy Enstitüsü binalarının yıkılacağı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Yıldırım Kaya şunları kaydetti:

- Sponsorlu İçerik -

 

“Konya Ereğli İvriz Köy Enstitüsü binalarının 3 bin dönümlük değerli arazisi için yıkılacağı ve tarihin yok edileceği iddiaları uzun zamandan beri gündemdedir. Oysaki Köy Enstitüleri binaları 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile korunmaktadır.

Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Dörtlemez’in, 4 Ocak 2000 tarihinde, 21 il valiliğine gönderdiği yazıda, “Yurt düzeyine yayılmış bulunan Köy Enstitüsü binaları, önemli tarihsel ve kültürel süreçlere tanıklık eden ve Cumhuriyet döneminin Atatürk ilkelerini yaşama geçirmek üzere eğitim ve çağda uygarlık hedefini simgeleyen kimlikleriyle 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 6. Maddesi gereği korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarıdır” denilerek, Köy Enstitüsü binaları koruma altına alınmıştır.

Son depremden sonra, 32 binadan oluşan Konya Ereğli İvriz Köy Enstitüsü yatakhanesi, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılarak, 200 öğrencisi çevredeki yurtlara yerleştirilmiştir. İvriz Köy Enstitüsü binalarının 3 bin dönümlük değerli arazisi için, depreme dayanıklı olmadığı gerekçe gösterilerek yıkılacağı ve tarihin yok edileceği iddia edilmektedir.”

CHP’li Kaya, kanunla korunan İvriz Köy Enstitüsü binalarının zarar görmemesi için, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, TBMM Başkanlığına iki ayrı soru önergesi vererek, konuyu gündeme taşıdı.

Kaya şu soruları yöneltti:

1. İvriz Köy Enstitüsü yatakhanesi neden boşaltılmıştır?
2. İvriz Köy Enstitüsü binalarının depreme dayanıklılık testleri yapılmış mıdır?
3. Binalar depreme dayanıklı değilse, binaların güçlendirme işlemi yapılacak mıdır?
4. Binalar depreme dayanıklı ise, boşaltma işlemi neden yapılmıştır?
5. Binaların 3 bin dönümlük değerli arazisi için yıkılacağı iddiaları doğru mudur?
6. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile koruma altına aldığı Köy Enstitüsü binalarının yıkımının planlanması suç değil midir?
7. Bakanlığınız Köy Enstitüsü binalarının korunması için bir girişimde bulunmuş mudur?
8. Bugüne kadar bir girişimde bulunulmadıysa, bu bilgiler kapsamında girişimde bulunacak mı?

CHP’li Kaya “Köy Enstitüleri eğitim tarihimizin hafızasıdır. “Eğitim içinde üretim, üretim içinde eğitim” modeli ile çağının çok ilerisinde nesiller yetiştirdi. Rant için tarihi hafızamızın yok edilmesine, Köy Enstitüsü binalarının yıkılmasına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Gündem

Başkan Yavaş’tan çocuklara eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmesi gereken ancak bilgisayarı ya da interneti olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının kullanımına Büyükşehir...