19 C
Antalya
Cumartesi, Nisan 4, 2020
Ana Sayfa Anasayfa Başkan Yavaş: "Ayda 52 milyon lira faiz ödüyoruz"

Başkan Yavaş: “Ayda 52 milyon lira faiz ödüyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendilerinden 100 bin kişinin iş istediğini belirterek, devraldıkları yüksek bütçe açığını tasarrufla çözmeye çalıştıklarını söyledi. Yavaş, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuştu.

Yavaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Mansur Yavaş ihaleleri canlı yayınlıyor. Geçenlerde yapılan boru ihalesini 400 bin kişi izlemiş. İhaleleri canlı yayınlayınca neler olduğunu Yavaş şöyle anlatıyor: “İhaleler şeffaf yapılınca kırım da yüksek oluyor. Belediyenin anlamı şudur: Sizin bütün ihtiyaçlarınızı karşılayan kurumdur. Öncelikle yapılması gerekenler ne ise vatandaş vergi verirken ‘Benim paramı şuralara harca der’ ve öncelik oralara verilir. Belediyenin görevi 1-Bütçesini vatandaşın isteği doğrultuda harcamak, 2- Nasıl harcadığınızı göstermek, 3- Hesap vermektir.”

Kent Konseylerinde her grup insan bir araya gelerek Ankara’ya neler yapılabileceğini konuşuyor. Bu çalışmaları da Yavaş, web tv üzerinden yayınlamayı planlıyor.

ARAYAN BAŞKAN

Ankara’da herkesin sorunlarını, isteklerini bildirdiği “Mavi Masa” var. Yavaş, bu masaya büyük önem veriyor ve nedenini şöyle açıklıyor:

“Bu masaya günlük 2 bin 500 mesaj geliyor. Ben de arayanlardan en az 50’sine dönüyorum. Mobil uygulamamızla da günlük 2 bin 500 kişi aranırken şimdi bunu 30 bine çıkaracağız. En çok şikayeti belediye ve özel toplu taşım araçlarıyla ilgili alıyoruz. Tabi takdir ve teşekkür mesajları da oluyor.”

Belediye Meclisi’nden 300 otobüs alımı için yetki alındı. Hangi yerde, hangi otobüse kaç kişi biniyor bunu tespit edip o bölgeye ona göre otobüs yönlendirilmesi yapılacak.

“Biz bu işleri profesyonel yapmak zorundayız. Geçen sene 600 milyon TL zararımız var. Zararlar devam ederse iflasa gidilebilir. Bu zararları azaltmak ve Ankaralıyı memnun etmek durumundayız.

Şu müjdeyi verebilirim: Dikimevi’ndeki metroyu 6 durak daha ileri Nata-Vega’nın olduğu yere kadar uzatma çalışmalarına başladık. Yaklaşık 157 milyon euro tutuyor. Bir de Söğütözü’nde zaten var olan ama sinyalizasyon nedeniyle çalışmayan kısmı ODTÜ’ye kadar uzatacağız.”

TASARRUFLA ÇÖZÜLECEK

Belediye 54 milyon 602 bin lira açıkla devralınmıştı. Bütçe fazlasını alınan önlemlerle 734 milyon 225 bin TL’ye ulaştırmış. Tasarruf yaparak sorunların altından kalkmayı planlayan Yavaş şöyle diyor:

“Bizi, ‘Gelir gelmez kredi istediniz’ diye eleştirenler var. Eee ne yapalım 8.5 milyar borç var. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı metroların borcunu bizim ödememizi istiyorlar. Ayda 52 milyon lira faiz ödüyoruz. Bir şekilde de yatırım yapıyoruz. Bizden öncekiler Sincan İstasyon Caddesi’ni yapsaydı kredi istemek zorunda kalmazdım.”

YARDIM ŞEKLİ DEĞİŞTİ

“Yardımlara herkesi gözden geçirerek devam ediyoruz. Vatandaşa kart vereceğiz. O kartla neye ihtiyacı varsa bakkallardan alacak. Kömür kullanılan evlerin çoğunun önünden doğalgaz geçiyor, fakat abone olunamamış. Onlar içinde abone ücretlerini biz karşılayalım, kömür yerine doğalgaz kullansın, böylece hava kirliliği olmaz diye düşünüyoruz.” Öğrenci evlerine yüzde 50 su indirimi, abonman ücretleri, ücretsiz otobüs tahsisi gibi çalışmalar var. Her ilçede emekli lokali yapılıyor. Köyünde ev yapmak isteyen vatandaşlar harç yatırmadan projesini belediyeden alıp yapabilecek. İmar yok diye çoğu köyde su yok. Yolları bozuk. Buraların tamamında açıktan akan kanal olmaması hedefleniyor. Yavaş, “Bu projeler yapılırken deprem, sel gibi afetlerde olabilecek sorunları da göz önünde bulunduracağız. Herşey Allah’tan geliyor ama biz de tedbirlerimizi almalıyız” diyor. Mansur Yavaş’tan 100 binden fazla kişi iş istedi. Bu ülkemizde işsizliğin boyutunu göstermesi bakımından çarpıcı bir sayı.

ANKAPARK NE OLACAK?

 

“Ankapark, biz göreve gelmeden 1 ay önce ihale edildi. Bu proje çalışmıyor, ama oraya harcanan yaklaşık 750 milyon dolar para boşa gitmesin istiyoruz. Orayı değerlendirelim istiyoruz. Vatandaşa ‘Ne yapalım?’ diye soracağız. Ona göre bir çözüm yolu bulacağız. O para oraya harcanmasaydı metrolar bitmiş olurdu, ulaşımla ilgili sorun kalmazdı. Ankara’nın suyla ilgili sorunu kalmazdı. İyi yerlere harcanabilirdi. Buna benzer boşa giden milyonlarca lira var.”

Gündem

“Muhtarlar vatandaşla karşı karşıya kaldı”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, muhtarlardan kendilerine sistemdeki aksaklıklarla ilgili çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın 15 gün önce açıkladığı ama hala dağıtılmayan...