36 C
Antalya
Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Anasayfa Batman'da PET-BT cihazının bulunmaması Meclis'e taşındı

Batman’da PET-BT cihazının bulunmaması Meclis’e taşındı

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Batman’da kanser tedavisinde hayati öneme sahip PET-BT cihazının bulunmamasına ilişkin Sağlık Bakanlığının yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HDP’li Uca’nın önergesi şöyle:

“Kanser tanısı ve tedavisi için elzem olan PET-BT cihazı 356 yatak kapasiteli Batman Bölge Devlet Hastanesi olmak üzere Batman’da bulunan altı hastanenin hiçbirinde bulunmamaktadır. Onkoloji (kanser) alanında tümörün saptanması, tümör yayılım derecesinin belirlenmesi, radyoterapi planlanması, tedaviye yanıtın değerlendirilmesi ve bazı durumlarda mevcut kitlenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu belirleme amacıyla kullanılan PET-BT cihazının 600 bin nüfusa sahip Batman’daki hastanelerde bulunmaması, oradaki vatandaşların sağlık hakkından tam olarak yararlanmasını engellemektedir. Bölge halkı, kanser gibi acil tedavi gerektiren ve hayati öneme sahip bir hastalığın tedavisi için Batman’a yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olan Diyarbakır başta olmak üzere civar illere gitmek zorunda kalmaktadır. Üstelik şu an dünyayı saran Koronavirüs salgını nedeniyle insanların başka illere seyahatleri hayati tehlike arz etmektedir. Hem Koronavirüs hem de kanser hastalığının tedavisinin yapılamaması gibi ölümcül tehditlerle karşı karşıya kalan hastaların, bir an önce Batman’da güvenli bir şekilde sağlık haklarından yararlanmaları büyük bir önem arz etmektedir. 

 Bu bağlamda; 

  1. Batman hastanelerindeki PET-BT cihazı eksikliğinden dolayı tedavi için civar illere gitmek zorunda kalan hastalar, Koronavirüse yakalanma riski gibi birçok hayati tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda hastaların mağduriyetini gidermeye yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
- Sponsorlu İçerik -

2. Kanser hastalığının erken tanısının yaşamsal bir önemde olması nedeniyle hastaların PET-BT cihazına kolayca ulaşması elzemdir. Kanser hastalığının ülkemizde yaygın olması göz önüne alındığında, kanser tedavisinde hayati önemde olan bir cihazın 600 bin nüfuslu Batman ilinde bulunmamasının gerekçesi nedir?  Bu eksikliği gidermeye yönelik bir girişiminiz bulunmakta mıdır?

3. Batman’da son bir yılda kaç kanser vakası tespit edilmiştir? Bir yıl içinde kansere bağlı kaç ölüm gerçekleşmiştir? Şu anda kanser tedavisi gören kaç hasta bulunmaktadır?”

Gündem

CHP’li Turan Aydoğan’dan Galata Kulesi tepkisi: “Düşman kıymaz!”

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan 12 Mart'ta İBB'nin yetki alanından çıkarılan Galata Kulesi'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon adı altında yaptırılan yıkımı...