29 C
Antalya
Çarşamba, Eylül 30, 2020
Ana Sayfa Anasayfa CHP’li Erbay: "Sahil Güvenlik limanı için doğru yer burası değil"

CHP’li Erbay: “Sahil Güvenlik limanı için doğru yer burası değil”

- Advertisement -

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Bodrum’un Turgutreis Mahallesi’nde inşaatına devam edilen komuta merkezi ve liman projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP’li Burak Erbay, “Güvenlik gerekçesiyle böyle bir ihtiyaç doğmuş bunu anlayışla karşılıyoruz. Ancak bu projenin yeri doğru değil. Bu projenin, şehrin dışında, turizmi ve doğal çevreyi olumsuz yönde etkilemeyecek uygun bir yere yapılması doğru olacaktır.” dedi.

 

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, Bodrum Turgutreis’te Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapımına devam edilen komuta merkezi ve liman projesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. CHP Bodrum İlçe örgütü, sivil toplum kuruluşları, çevre örgütleri ile vatandaşların katıldığı açıklamada Turgutreis’in Bodrum’daki en önemli turizm merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Erbay, burada yaklaşık yedi bin yatak kapasiteli otellerin bulunduğunu belirterek askeri tesis projesiyle ilgili şunları söyledi:

150 bin metrekare alana yapılacak

- Sponsorlu İçerik -

Muğlamız son yıllarda büyük bir çevre talanıyla karşı karşıyadır. Ormanlarımız yandı, doğamız yağmalandı, yeraltı ve yerüstü sularımız yok edildi, kıyılarımız işgal edildi ve her tarafa madenler açılarak insanlarımız evlerinden köylerinden edildi. Şimdi de cennet köşesi Turgutreis’in tam ortasına Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Askeri Sahil Güvenlik Limanı projesi yapılıyor. Kıyı kenar çizgisinin deniz tarafına yapılan ve yaklaşık 150 bin metrekarelik bu inşaatın tamamlanmasıyla birlikte yöre halkının ve turistlerin sahil şeridini kullanımı sınırlandırılmış olacaktır. Çünkü böyle bir askeri tesisin güvenliği için belli bir güvenlik alanı olarak sivil yaşama kapatılması ve Askeri Yasak ve Güvenlik Bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. 

Bir milyon metreküp dolgu gerekiyor

Proje incelendiğinde bu askeri tesise bağlı olarak denizin içine doğru yaklaşık 750 metre uzunluğunda dalga kıran yapılacağı görülmektedir. Sadece bununla da kalmayacak tabi. Bu alana idari ve lojistik binaların da inşa edilmesi söz konusu olacak. Bütün bunlar için denize çok büyük bir dolgu yapılması gerekiyor. Yaklaşık bir milyon metreküp hafriyatla doldurulacağı belirtiliyor bu alanın. Böyle bir dolgu alanı bütün doğal yapıyı bozacaktır. 

Bu proje turizmi ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyecek

Turgutreis’in merkezine bu büyüklükte devasa bir askeri limanın yapılması bu bölgenin sosyal yapısını da olumsuz etkileyecektir. Turgutreis’te yaklaşık yedi bin yatak kapasiteli oteller bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden ve ülkemizden her yıl binlerce turist gelmektedir. Şehir merkezinde böyle bir tesisin olması sosyal, kültürel ve turizm açısından hiçbir değer kazandırmayacağı gibi tam aksine zarar vereceği çok açıktır. Bu projeyle sahil şeridi yok olacak, yürüyüş ve bisiklet yolları kapanacak ve insanların denizle bağlantısı kesilecektir. 

Gündem

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan skandal cevap”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün, geçtiğimiz aylarda Aydın’da bulunan Jeotermal Elektrik Santralinde meydana gelen patlamayla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiği soru önergesine yanıt...