19 C
Antalya
Cumartesi, Nisan 4, 2020
Ana Sayfa Anasayfa CHP'li Torun: "Aymazlık, sorumsuzluk, halka ihanet!"

CHP’li Torun: “Aymazlık, sorumsuzluk, halka ihanet!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Türkiye Coronavirüs belasıyla boğuşurken iktidarın işçilere, emekçilere, sağlık sektörüne, belediyelere aktarması gereken parayı Afrika Yatırım Bankası’na göndermesi aymazlıktır, sorumsuzluktur ve halkına ihanettir” dedi.     

Yatırım paketinin TBMM gündemine getirilmesine karşı çıkan Torun, “Ülkemiz krizlerin pençesinde. Ekonomik krizin üzerine Corona krizi geldi. Ayrıca tek adam yönetiminden kaynaklanan toplumsal kriz var. İktidar hiçbir krize çare bulamadığı gibi halkın parasını keyfince çar çur ediyor” diye konuştu. CHP Benel Başkan Yardımcısı Torun sözlerine şöyle devam etti:  

“Erdoğan Corona kriziyle ilgili olarak 100 milyarlık paket açıkladı. Pakette halka çare olacak hiçbir şey yok. Ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyelere su genelgesi gönderiyor. Krizin yükünü belediyelere yüklüyorlar. Bunu yaparken de Afrika Kalkınma Bankası’nın sermaye artırımına olağanüstü oranda bir artışla katılıyoruz. Bu iktidar gerçekten akıldan izandan iyice uzaklaşmış.”

PARAMIZ VARSA ÇAPA TIP’I YENİLEYELİM  

Torun, “Coronavirüs krizi döneminde Afrika Kalkınma Bankası’nın sermaye artırımına Türkiye’nin astronomik bir iştirak payıyla katılımının gündeme getirilmesinin arkasındaki gerekçenin ne olduğunu anlamadık. Bunun ne aciliyeti var? Benim vatandaşımın tedavisine yatırılması gereken paradan, benim sağlıkçıma sağlanması gereken imkanlardan daha acil ne var orada?  Bakan Türkiye’nin en köklü sağlık kurumu Çapa dökülüyor, doktorlar bas bas bağırıyor, bize imkan sağlayın diye. Madem paramız var, Çapa’ya verelim parayı. Çapa yenilensin. Bakın eve farz olan camiye haramdır diye bir sözümüz var. Biz Afrika’ya yardım edelim tabii ama evimizde suyumuz akmıyorsa, evimizde hastamız varsa, Afrika bekler” dedi. 

İŞSİZE DESTEK OLALIM 

Torun Erdoğan’ın açıkladığı paketin eksiklerini de dile getirdi: 

“Ülkemizde resmi olarak 8 milyon işsiz var. Bugün corona krizi yüzünden maalesef işe gidemeyen insanlarımız var ve bireysel, toplu işten çıkarmalar görülüyor. Önümüzdeki süreçte yüz binlerce emekçi daha sosyal güvencesi olmaksınız kapı önüne konacak. Paramızı emekçilerimize harcayalım. Annesine, babasına, çoluğuna çocuğuna bakmak zorunda kalan, tek maaşla bunları ayakta tutmak zorunda kalan kardeşlerimizin desteğe ihtiyacı var. Bu devlet bu kardeşlerimizin bugün yanında olmayacak da ne zaman yanında olacak? Yaşı ilerlediği halde emekli olamadığı için çalışmak zorunda kalan başta EYT’liler olmak üzere kademeli olarak,yaşı ilerlemiş, sağlık sorunu olan tüm çalışanlar ücretli izine ayırılmalıdır. Devlet tarafından bu çalışanlar desteklenmelidir. Doğal gaz, elektrik faturalarının ertelenmesi yok, esnafın kirasına erteleme yok, kredi kartına erteleme yok. Kimse kusura bakmasın da belediyeler bu eksiklikleri tamamlayamaz. Zaten sen belediyeleri iflasa sürükleyen bir politika içindesin.”

SUYU BEN ÖDEYEYİM AMA SEN DE KİRAYI ÖDE 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, bu konuda şunları söyledi: 

“İktidar parayı Afrika’ya vatandaşın suyunu öde talimatını da belediyelere gönderiyor. Tamam suyu belediyeler ödesin, zaten ödüyor da, elektriği, kirayı, ayakkabı parasını, ekmeği, bulguru kim ödeyecek?  Afrika’yı bırak, bunları da sen öde. Bizim belediyelerimiz zaten hiçbir surette borcu yüzünden su kesintisi uygulamayacaklarını açıkladı. Daha birçok örnek hizmet gerçekleştiriyor. Hepsine teşekkür ederim, canla başla çalışıyorlar.  Bakanlık, rol çalmayı bırakıp hükümetin açıkladığı pakette neden hiç yurttaşın yararına, dar gelirlinin yararına tedbir yok onu sorgulasın. İktidar bir yandan muhalefet belediyelerinin gelirlerini kesiyor, gelir kaynaklarını engelliyor, diğer yandan belediyelerimiz üzerinden siyasi şov yapıyor. CHP’li belediyeler adına bu süreçte borcu yüzünden hiçbir evin veya işyerinin suyunun kesilmeyeceğini daha önce açıkladık. Coronavirüs tedbirleri çerçevesinde kapalı tutulan belediyeye ait işyerlerinden kira talep etmeyeceğimizi de bildirdik. Sanki biz bunları hiç gündeme getirmemişiz, sanki bizim belediyeler bunları yapmıyormuş gibi bakanlık tutup bunları yapın diye genelge gönderiyor. Bu şovdur, rol çalmadır. Afet günlerinde bile siyasi şov peşinde koşmaktır. Tüm belediyelerimiz aslında görevi olsun olmasın yetki alanına girsin girmesin virüs tehlikesi ortaya çıktığından beri canla başla çalışmaktadır. İktidarın 5 kuruş desteği olmadan tüm belediyelerimiz ciddi ve kararlı bir mücadele sürdürmektedir. Bakan azıcık samimi ise, belediye gelirlerinin artırılması konusunda bir açıklama yapar. Bakanlık belediyelerin yükünün hafifletilmesi için açıklama yapar. Sen zaten belediyelerin bütçesini kısmış, belediye gelirlerini azaltmış ve belediyenin yükünü artırmışsın. Muhalefet belediyelerinin tüm gelirini elinden gelse engelleyeceksin. Üstüne bir de kendi görevini belediyenin omuzlarına yıkmaya çalışıyorsun.” 

Gündem

“Muhtarlar vatandaşla karşı karşıya kaldı”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, muhtarlardan kendilerine sistemdeki aksaklıklarla ilgili çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın 15 gün önce açıkladığı ama hala dağıtılmayan...