30 C
Antalya
Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Meclis HDP'li Işık sökülen sayaçları Meclis'e taşıdı

HDP’li Işık sökülen sayaçları Meclis’e taşıdı

HDP Muş Milletvekili Av. Mensur Işık, VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.)
tarafından, Muş Bulanık ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesinde yaşayan bazı yurttaşların evlerinde yer alan elektrik sayacının kaçak olduğu gerekçesi ile söküldüğü ve yurttaşlara para cezası kesilmesini TBMM gündemine taşıdı.

Yurttaşların kullandıkları elektriğin kaçak olmadığı halde VEDAŞ’ta çalışan kişiler tarafından kaçak elektrik kullanılıyor bahanesi ile elektrik sayaçlarının söküldüğü, 2700 TL’ye varan para cezası kesildiği ve yapılan itirazlar karşısında ise ‘gidin istediğiniz yere şikâyet edin’ şeklinde, itirazları ciddiye almayan bir cevap ile karşılaşıldığını ifade edildiğini belirten Işık, Şehitlik Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların HDP’ye yakın olmasından kaynaklı olduğu iddia edildiğini hatırlatan Muş Milletvekili Sayın Mensur Işık, var olan sorunların derhal çözüme kavuşmasını talep etti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan önergede şu sorulara yer verildi:
1- 2010-2019 yılları arası Türkiye’nin 81 ilinde meydana gelen kayıp-kaçak miktarı her il için ayrı hesaplanmak üzere kaç kWh’dir?
2- Muş Bulanık Şehitlik Mahallesinde kaçak olmadığı halde, kaç hanenin elektrik
sayaçları sökülmüş ve para cezası kesilmiştir?
3- Kesilen para cezası hanelere göre değişiklik göstermiş midir? Değişiklik
göstermiş ise nedenleri nelerdir? Kesilen en yüksek para cezası kaç TL’dir?
4-Para cezası kesilen ve elektrik sayaçları alınan yurttaşların yaşadıkları
mağduriyetler giderilecek mi?
5-Kaçak olmadığı halde yurttaşlara para cezası kesen ve yurttaşların evlerindeki sayaçları söken VEDAŞ çalışanları ve şirket hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
6- 2010’dan 2019’a kadar Muş’ta kaçak elektrik kullanımı gerekçe gösterilerek kaç kişiye para cezası kesilmiştir? Kesilen para cezasının miktarı toplamda ne kadardır?
- Sponsorlu İçerik -

Gündem

Muharrem İnce “1000 Günde Memleket Hareketi”ni başlattı

Yeni parti kuracağı iddia edilen CHP'li Muharrem İnce beklenen açıklamayı yaptı. 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıldönümünde Sivas'tan "1000 Günde Memleket Hareketi"ni harekete geçireceklerini belirten...