36 C
Antalya
Cuma, Ağustos 14, 2020
Ana Sayfa Belediyeler Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi açıldı

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi açıldı

Trabzonlu iş insanı Dursun Ali İnan tarafından oluşturulan, içerisinde şehrin ve Karadeniz insanının geçmişten günümüze kültür ve medeniyet özelliklerini yansıtan eserlerin yer aldığı “Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi” törenle hizmete açıldı.

Çaykara’nın turizm cenneti Uzungöl Mahallesi’nde açılan müzede, yöre halkının günlük yaşantısından kesitlerin yer aldığı bölümlerin yanı sıra, yöresel ürünlerin satıldığı reyonlar da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Açılışta konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’un medeniyetine, tarihine ve geçmişine yakışan bir yer olarak nitelendirdiği müzenin, birbirinden kıymetli eserleri barındırdığını söyledi. Trabzon’un uluslararası marka değeri olan Uzungöl’de böyle bir müzenin açılmasını çok anlamlı bulduğunu kaydeden Vali Ustaoğlu, “Turizm, ilimizde yükselen değer. Yüz binleri aşan ziyaretçimiz var. Geçen yıl dış hatlardan Trabzon’a gelen yolcu sayısı yüzde 55 oranında arttı. Sadece yolcu sayısı değil, uçuş sayısıyla birlikte ilimiz çok güzel bir turizm sezonu geçirdi. Yapacağımız yeni yatırım ve projelerle, turizm destinasyon alanlarımız çok daha güzel dönemler yaşayacaktır. Bu eşsiz kültür mirasını ilimize kazandıranlara teşekkür ediyorum” dedi.

- Sponsorlu İçerik -

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Yenilik denince, inovasyon denince, yeni fikirler, yeni anlayışlar, yeni eserler denince bu yörede ilk akla gelen değerli Dursun Ali İnan ve ailesidir. Bu ailenin ortaya koyduğu eseri bugün hizmete açıyoruz. Dursun Ali İnan’ı ve emeği geçen herkesi, tüm kurumları tebrik ediyorum” diye konuştu.

Müzenin Uzungöl’e çok yakıştığını ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Resmi açılış gerçekleşmeden burayı bir kaç kez gezme imkânı buldum. Hakikaten çok kıymetli eserler var. Burada kendi çocukluğumu ve gençliğimi de bir anlamda yeniden yaşadım, yaşıyorum. Yöresel yaşamın her alanına ilişkin içeride ve dışarıda eserler var. Uzun yılların gayretleri, çabaları ve yorgunlukları neticesinde tüm bunlar burada bir araya getirildi. Hakikaten takdir etmek lazım. Çünkü Müze açmak bambaşka bir duygu, bambaşka bir iş olsa gerek. Müzenin, Uzungöl ve Trabzon’umuza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ve eski devlet bakanı Faruk Özak’ın da katılımlarıyla kurdelesi kesilen müze açılışına vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Gündem

CHP’li Turan Aydoğan’dan Galata Kulesi tepkisi: “Düşman kıymaz!”

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan 12 Mart'ta İBB'nin yetki alanından çıkarılan Galata Kulesi'ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon adı altında yaptırılan yıkımı...