12 C
Antalya
Pazartesi, Şubat 24, 2020
Ana Sayfa Anasayfa HDP'den afet bölgesi teklifi

HDP’den afet bölgesi teklifi

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, 41 kişinin yaşamını yitirdiği ve 1607 kişinin yaralandığı Elazığ merkezli depremin ardından oluşan yaraların hızlıca sarılması ve zararların giderilmesi amacıyla Elazığ ve Malatya’nın afet bölgesi ilan edilmesine ilişkin düzenlemeyi içeren bir kanun teklifi sundu.

HDP’li Oluç’un sunduğu önerge şöyle:

“Türkiye’de geçmiş dönemlerde yaşanan depremler; deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrasında yapılması gerekenler konusunda hem kamunun hem de devletin gerekli önlemleri almadığını göstermektedir. En son yaşanan Elazığ merkezli depremde, 27 Ocak 2020 tarihi itibariyle 41 kişinin yaşamını yitirdiği ve 1.607 kişinin yaralandığı açıklanmıştır.

Can kayıpları ve yaralanmaların yanı sıra çok sayıda ev ve iş yeri yıkılmış, birçok binada hasarlar meydana gelmiştir. Köylerde evlerin ve barınakların zarar gördüğü, çok sayıda hayvanın olumsuz etkilendiği bilinmektedir.

Bu yaraların sarılması ve zararların tazmin edilmesi ile olası depreme karşı alt yapısı güçlü hazırlıklar yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda, Elazığ ve Malatya başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyayı etkileyen depremden ötürü yaraların hızlıca sarılması ve zararların giderilmesi en öncelikli gündem olmalıdır. Bu kapsamda, Kanun teklifimiz ile Elazığ ve Malatya kentlerimiz afet bölgesi ilan edilmektedir.

15/5/1959 TARİHLİ VE 7269 SAYILI UMUMİ HAYATA MÜESSİR AFETLER DOLAYISIYLA ALINACAK TEDBİRLERLE YAPILACAK YARDIMLARA DAİR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1 – 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 27 – Elazığ ve Malatya illeri ve çevresi 27 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremden ve bu depremin ortaya çıkardığı olumsuzluklardan ötürü afet bölgesi ilan edilmiştir. 

Bu afet bölgesi ilan edilen yerlerde yurttaşların depremden zarar gören konut, işyeri, barınak vd için alacakları yardımlarda bu kanun hükümleri uygulanır.”

 

MADDE 2 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3 – Bu kanun hükümleri Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülür.”

Gündem

Saadet Partili Karaduman’dan deprem soruları

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Konya ilinde meydana gelebilecek depreme karşı alınan önlemleri sordu. Saadet Partili Karaduman, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması...