Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 103. yılı coşkuyla kutlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümünü konserden sergiye, atletizm koşusundan seğmenler gösterisine kadar birçok etkinlikle kutladı.

Ankara 28.12.2022, 11:47
Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 103. yılı coşkuyla kutlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümünü konserden sergiye, atletizm koşusundan seğmenler gösterisine kadar birçok etkinlikle kutladı. Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “Kızılca Günden Sonsuza” lirik anlatısı ve Buray konserini izlemeye gelen binlerce Başkentliye seslenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara istiklalin kentidir. Ankara istikbalin kentidir. Ankara hürriyet sevdasının kentidir. Cumhuriyetin Başkenti Ankara, ilk adım ve son kaledir” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümü dolayısıyla kentin birçok noktasında özel kutlama programları hazırladı.

     Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Valisi Vasip Şahin ve il protokolü, Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 103. yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir'i ziyaret etti. Gün boyu süren etkinlikler kapsamında Yavaş daha sonra Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen “Kızılca Günden Sonsuza” lirik anlatısı ve Buray konserine katıldı.

YAVAŞ: “CUMHURİYETİN BAŞKENTİ ANKARA, İLK ADIM VE SON KALEDİR”

Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programlar Ankara Kent Orkestrasının müzik dinletisiyle başlayıp, “Kızılca Günden Sonsuza” lirik anlatısı ile devam etti.

Gece; Kütahya Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yarenleri Derneği, Afyon Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Yarenleri, Çankırı Ahi Yaran Derneği Yarenleri ve Ankara Kulübü Derneği Seğmenlerinin gösterileri ile renklendi.

“Adeta Gazi Paşa’yı hep birlikte karşıladık” diyerek konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Biliyorsunuz o buradan hiç gitmedi… İşte Ankara budur. Ankara istiklalin kentidir. Ankara istikbalin kentidir. Ankara hürriyet sevdasının kentidir. Cumhuriyetin Başkenti Ankara, ilk adım ve son kaledir. 103 yıl önce Ankara’da yanan bu meşale bizlere de büyük sorumluluklar yüklüyor. Kimseyi ayırt etmeden, ortak akıl ile şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı bir anlayışla çok çalışacağız, üreteceğiz, başaracağız. Ankara’yı kültürüyle, sanatıyla, tarihiyle, kırsal kalkınmasıyla, turizmiyle, sanayisiyle ikinci yüzyıla birlikte hazırlayacağız” dedi. Başkan Yavaş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Kimse köşesine çekilmesin. Gözünüzdeki umut, yüzünüzdeki gülümseme hiç bitmesin… Bu ülke, ‘bitti’ denilen yerden başlayanların ülkesi… Bu ülke, ‘Anka Kuşu’ gibi küllerinden yeniden doğanların ülkesi… Bu ülke geleceğimiz olan çocukların, mutlu gençlerin, güçlü kadınların, umut dolu yarınların ülkesi… Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yılını kutluyorum. Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kurtuluş kahramanlarımızı ve şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum. Onlara olan borcumuzu belki ödeyemeyiz ama en azından layık olabilmek için gece gündüz çalışacağımıza söz veriyorum.”

KUTLAMALAR DİKMEN KEKLİPINARI’NDA BAŞLADI

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinde ilk karşılandığı nokta olan Dikmen Keklikpınarı’nda başlayan törenlere ABB Başkan Vekili Sercan Çığgın, Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özarslan, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

    Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sercan Çığgın şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dikmen Keklikpınarı’nda bu bağımsızlık mücadelesinin meşalesini yaktığı günde bir aradayız. Bundan tam 103 yıl önce büyük Atatürk çok büyük ve yorucu bir yolculuğun ardından temsil heyeti ile birlikte Ankara’ya geldi. Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya gelişi sürecinde yakılan Sinsin Ateşi etrafında toplanan binlerce kalabalık seğmenler, gençler, çocuklar, kadınlar kurtuluşu önceden müjdeliyordu çünkü onlar daha o günden inanmışlar ve bu güçlü iradeyi göstermişlerdi. Vatan, bağımsızlık, ulusun egemenliği Ankara’da yürütüldü. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık meşalesini ilelebet sonuna kadar taşıyacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bu iradeyi omuzlarımızda yüklediği o sorumluğu ve beraberinde Ankaralılara olan inancımızla birlikte daima taşıyacağız.”

    Konuşmalar sonrasında Ankara Kulübü Seğmenlerinin hazırladığı gösteriler Başkentlilerin büyük beğenisini kazandı. 

BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’NUN 87’NCİSİ DÜZENLENDİ

      Her yıl 27 Aralık’ta Dikmen’den Ankara Garı’na düzenlenen “Büyük Atatürk Koşusu”nun 87’ncisi düzenlendi. Genç yaşlı fark etmeksizin Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 3 bin sporcunun katıldığı koşuyla ilgili olarak konuşan Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Artunç, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümünde yapılan bu koşuda yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. 

BAŞKENTLİ ÇOCUKLAR FUTBOLA DOYDU

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümü dolayısıyla Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber “27 Aralık Atatürk Kupası” adlı futbol turnuvası düzenledi. Sincan Fatih Aile Yaşam Merkezi kapalı futbol sahasında düzenlenen 17 ilkokul ve 255 öğrencinin katıldığı turnuvada Başkentli çocuklar futbola doydu.

Turnuva finalinde Adnan Merkez İlkokulu ile karşılaşan Gazi Osman Paşa İlkokulu müsabakadan 3-0 galip ayrılarak turnuvayı şampiyon olarak tamamladı.

AŞTİ YOLCULARI ATATÜRK SERGİSİYLE KARŞILADI

AŞTİ’de Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan sergi düzenlenirken, ABB Kent Orkestrası da birbirinden güzel şarkı ve marşlarla 27 Aralık duygusunu Başkentlilere yaşattı.

Ankara cadde ve bulvarlarının yanı sıra ABB iştirak şirketleri ve genel müdürlükleri kırmızı beyaz Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle donatıldı. EGO Genel Müdürlüğü tarafından metro istasyonlarında marşlar çalınırken, 27 Aralık tarihinin öneminin anlatıldığı anonslar yapıldı.

50. Yıl Parkı 27 Aralık 1919 tarihini temsilen yakılan Sinsin Ateşi’ne ev sahipliği yaparken, Ankara Kalesi de 27 Aralık’a özel olarak ışıklandırıldı.

BURAY BAŞKENTLİLERİ ŞARKILARIYLA COŞTURDU

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikler Türk Pop Müziği’nin sevilen sesi Buray’ın konseri ile taçlandı.

Saatler öncesinden salona gelen vatandaşlara şarkılarıyla ve sahne performansıyla görsel bir şölen sunan ünlü sanatçı Buray, “Biz Ankara'yı çok özledik yani bayağı bir uzun zaman oldu gelmeyeli o yüzden güzel bir heyecanımız var. Bugün de Ankara için çok önemli bir gün tam 103 yıl önce Atatürk milli mücadelemiz için buraya geldi ve Türkiye'nin kaderi neredeyse değişti çok önemli bir gün. Ayrı bir heyecan ayrı bir coşku bekliyorum bugün insanlarımızdan. Güzel bir repertuar da hazırladık. Güzel türkülerimiz var. Hem eğleneceğiz hem Atamızı da saygıyla anıyoruz bugün çok özel bir gün” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 25 56
3. Arsenal 25 55
4. Aston Villa 25 49
5. Tottenham 25 47
6. M. United 25 44
7. Brighton 25 38
8. Newcastle 25 37
9. West Ham United 25 36
10. Chelsea 25 35
11. Wolves 25 35
12. Fulham 25 29
13. Bournemouth 24 28
14. Brentford 25 25
15. Crystal Palace 25 25
16. Nottingham Forest 25 24
17. Everton 25 20
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 25 13
20. Sheffield United 25 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 25 62
2. Girona 25 56
3. Barcelona 25 54
4. Atletico Madrid 25 51
5. Athletic Bilbao 25 49
6. Real Sociedad 26 40
7. Real Betis 25 39
8. Valencia 25 36
9. Las Palmas 25 35
10. Getafe 25 34
11. Osasuna 25 32
12. Villarreal 26 29
13. Deportivo Alaves 25 28
14. Rayo Vallecano 25 25
15. Sevilla 25 24
16. Mallorca 25 23
17. Celta Vigo 25 20
18. Cadiz 25 17
19. Granada 25 14
20. Almeria 25 8