Başkent'te sebze fidesi desteği tamamlandı

Başkent tarımında verim ve kalite kadar üretimi artırmak, yerli üreticilere ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerini sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta başladığı sebze fidesi dağıtımını tamamladı.

Ankara 01.06.2022, 16:16
Başkent'te sebze fidesi desteği tamamlandı

Başkent tarımında verim ve kalite kadar üretimi artırmak, yerli üreticilere ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerini sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta başladığı sebze fidesi dağıtımını tamamladı. Yüzde 75’i hibe yüzde 25’i çiftçi katkı paylı destek ile yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 25 ilçenin tamamında 9 bin 640 çiftçiye dağıtıldı.

    Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te yerli üretimi artırmak ve üreticinin bütçesine katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerine ara vermeden devam ediyor.

    Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta yerli üreticilere yönelik başlattığı sebze fidesi (domates, biber, patlıcan) dağıtımını tamamladı. Yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 25 ilçede 9 bin 640 çiftçiye dağıtıldı.

     

YÜZDE 75’i HİBE YÜZDE 25’İ ÇİFTÇİ KATKI PAYLI

     Yüzde 75’i hibe yüzde 25’i ise çiftçi katkı paylı sebze fidesi desteği sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, sebze fidesi dağıtımını 28 Mayıs’ta Pursaklar ve Keçiören (Etlik) ilçesi ile bitirdi.

    Geçtiğimiz yıl yaklaşık 8 milyon sebze fidesi dağıtan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bu yıl ise 5 milyon 323 bin 710 adet domates, 3 milyon 972 bin biber, 150 bin 780 patlıcan fidesi olmak üzere toplam 9 milyon 447 bin 285 sebze fidesini Başkentli çiftçilerle buluşturdu.

BEYPAZARLI ÇİFTÇİLERDEN SEBZE FİDESİNE YOĞUN İLGİ

    Beypazarlı çiftçiler, ABB’nin sebze fidesi desteğine bu yıl da yoğun ilgi gösterdi.

     Sabahın erken saatlerinde Beypazarı Fen İşleri Şantiyesi’ne akın eden çiftçiler, Büyükşehir Belediyesinin sağladığı desteğe şu sözlerle teşekkür ettiler:

-Halil İbrahim Köksal: “Ankara Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınmayı hızlandırmak için çiftçilere vermiş olduğu desteklerden dolayı çok mutluyum, böyle hizmetler Türkiye’de daha önce yaşanmadı. İlçe belediyeleri de inşallah böyle hizmetler yapar. Sebze fidesi desteği olmasaydı bu sene tarlamıza ekim yapamayacaktık, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

-Ömer Aktaş: “Milletin sebze fidesi alacak parası kalmadı. Ben 2 bin tane fide aldım, bunları dışarıdan almaya kalksam çok daha pahalı olacaktı. Yapılan bu hizmet unutulmaz bir şey Başkanımızın çiftçiye çok desteği oldu.’’

-Muhittin Türkoğlu: ‘‘Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız çiftçiye her zaman yardım ediyor. Sebze fidesi dağıtımı bizler için çok önemli. Büyükşehir Belediyesinin mazot, tohum ve gübre desteğinden de faydalandım. Bu destekler olmasaydı ürünleri paramızla alacaktık, maliyetlerimiz azaldı.’’

-Havva Metin: ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinin  hizmetlerinden 3 senedir faydalanıyorum. Şimdi de 3 bin tane fide aldım. Bu destekten Mansur Yavaş’ı destekleyen de desteklemeyen de yararlandı.’’

-Ercan Ulus: ‘’30 yıldır çiftçilik yapıyorum, sebze fidesi dağıtımından çok memnunum. Piyasaya göre daha uygun fiyatla alıyoruz.’’

-Selahattin Tiftik: ‘‘Daha önce de gübre olsun, arpa olsun bir çok hizmetten yararlandım. Bizlere verdiği desteklerden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.’’

-Kazım Uslu (Beypazarı Kabaca Mahalle Muhtarı): ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu bu hizmetler çok anlamlı gerçekten ve herkes faydalanıyor. Başkanımıza teşekkür ediyoruz.’’

“ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMIŞTIM TEKRAR BAŞLADIM”

     Başkentli üreticilerin ekonomisine de katkı sağlayan sebze fidesi desteğine Sincanlı çiftçiler de tam not verdi.

     Bu destekler sayesinde ayakta durduklarını ve üretimden kopmadıklarını ifade eden yerli üreticiler, şu değerlendirmelerde bulundular:

-Yunus Yalçın (Etimesgut Orhun Mahalle Muhtarı): “Baba mesleği çiftçilikle uğraşıyorum. Mansur Başkanımıza öncelikle çok çok teşekkür ediyorum, çiftçilerimize çok büyük desteği oldu. Fide dağıtılıyor, nohut aldık, buğday aldık, gübre aldık, mazot desteği oldu. Artan maliyetler nedeniyle çiftçiler zor durumda bu destekler çok önemli.”

-Hatice İlhan: “10 senedir çiftçilik yapıyorum. Desteklerden çok memnunuz. Destek olmasaydı cebimizden alacaktık.”

-Musa Özcan: “Çiftçi çok memnun bu desteklerden. Zor zamanlardan geçiyoruz ve ilaç gibi geliyor. Buğday, nohut desteğinden hep yararlandık. Tohumlar tarlaya ekilmiş durumda ve piyasaya baktığımızda en kaliteli tohumları çiftçiye destek olarak veriyor. Geçen sene arpa desteğinden çok verim aldık.”

-Hacı Atakan: “Bu destekler mükemmel. Mazot desteği olsun, tohum desteği olsun saymakla bitiremeyiz. Her zaman üreticinin yanında. Köyden kente göçlerin yaşandığı sırada Mansur Başkanımızın bu desteklerinin üzerine söylenecek söz yok.”

-Mustafa Şanlıtürk: “Çiftçiliği bırakmıştım, tekrar başladım. Köylülere bu destekler çok iyi oldu. Büyükşehir’in Gölbaşı’nda ektiği aronia bitkisinden sonra boş arsamı böyle değerlendirmeye başladım, domates ekmeye başladım.”

GÖLBAŞILI VE ALTINDAĞ PEÇENEKLİ ÇİFTÇİLER DE SEBZE DESTEĞİNDEN MEMNUN

  Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından dağıtılan sebze fidesinden yararlanan Gölbaşılı ve Altındağ Peçenekli çiftçiler ile mahalle muhtarları da düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Arzu Dervişoğlu (Eymir Mahalle Muhtarı): “Mansur Başkanımıza bu destekleri sağladığı için teşekkür ediyorum. Şu ekonomik sıkıntıda üreticiye destek verdiği için bu destekleri çok anlamlı buluyor ve kendisini kutluyorum.”

-Reşat Yüksel (Oğulbey Mahalle Muhtarı): “Mansur Başkanımızın sayesinde bahçelerimizi ekeceğiz. Bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum.”

-Salim Ertürk: “Sayın Başkana teşekkür ederiz. Hem mazot hem fide hem de gübre desteğinden faydalandım. Tohum desteği de aldım. Ekonomik yönden çok katkısı oldu.”

-Cesur Mahir Koyuncu  : “Bu destekten ilk kez faydalandım. Ekonomik yönden çok katkısı oldu. Allah razı olsun.”

-Hayrettin Koç: “Kaç yıldır bu desteklerden faydalanıyorum. Başkanımıza gerçekten çok teşekkür ederiz.”

-Ali Köse (Altındağ Peçenek Mahalle Muhtarı): “ Bu çok güzel bir hizmet. Biz tohum, gübre, mazot ve şimdi de sebze fidesi desteği alıyoruz. Gerçekten çiftçiye büyük katkısı oldu.”

-Adil Tuna (Altındağ Tatlar Mahalle Muhtarı): “Nohut, buğday, fide gibi tüm desteklerden yararlanıyoruz. Çiftçimiz bu yardımlardan çok memnun. Köylüm adına teşekkür ediyorum.”

-Satı Çakır: “Sebze fideleri organik olduğu için çok memnunuz. Geçen sene nohut ve gübre de aldım, ürünler çok güzel ve kaliteli.”

-Mehmet Hidayet Dumlupınar: “Ailece çiftçilik yapıyoruz. Geçen yıl da fide aldım, sebzeler çok bol ve kaliteli çıktı. Diğer desteklerden de yararlandık arpa, buğday, fiğ tohumu… Genç arkadaşlarımı da bu işe teşvik ediyorum onlar da bu işi yapsınlar çünkü belediye üreticileri destekliyor.”

-Mehmet Can: “Sebze desteğinden memnun kaldık, geçen sene de aldık. Bütçeme de çok katkısı oldu. Tüm çiftçiler faydalandı ve bu hepimizi kalkındırdı.”

-Cemalettin Çakmak: “Tüm desteklerden yararlanıyorum. Peçenek halkı olarak tüm destekleri beğeniyoruz ve alıyoruz. Hibe desteği sayesinde bütçemize çok faydası oluyor.”

ÇUBUK İLE DEVAM EDEN DAĞITIM PURSAK VE KEÇİÖREN (ETLİK) İLÇELERİ İLE SONA ERDİ

    Çubuk ile devam eden dağıtım süreci Pursaklar ve Keçiören (Etlik) ilçeleri ile sona erdi.

    Uygun fiyatı ve yüksek kalitesi nedeniyle sebze fidelerini beğendiklerini vurgulayan Başkentli çiftçiler, Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler: 

-Emrullah Öztürk: ‘‘Sebze fidesi desteği çok güzel. Ben 3 yıldır bu hizmetten faydalanıyorum ve almış olduğumuz fidelerden çok güzel verim aldık. Nohut, buğday ve mazot desteğinden de faydalandım, Başkanımız Mansur Yavaş’tan Allah razı olsun.’’

-Kemal Akdoğan: ‘‘Sebze fidesi desteğinden çiftçiler olarak çok memnunuz ve bu hizmetlerin devamını diliyoruz.”

-Hıdır Karataş (Çubuk Yukarı Emirler Mahallesi Muhtarı): ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinin sebze fidesi desteğinden çok memnunuz ve bu desteklerin devamını diliyoruz.”

-Şehriban Uzaoğlu: ‘‘Mansur Başkanımızın çiftçilere vermiş olduğu desteklerden çok memnunuz, sebze fidesi için de çok teşekkür ediyorum.’’

-Sadık Can (Çubuk Muhtarlar Dernek Başkanı): ‘‘Yerli üreticilere bugüne kadara nohut, arpa, buğday tohumu ve mazot desteği şimdi de sebze fidesi dağıttığı için çiftçiler adına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a çok teşekkür ediyoruz.’’

-İbrahim Akdemir: ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinden geçen sene yonca ve mısır tohumu almıştık, bu sene de sebze fidesi alıyoruz.”

-Bekir Türkay: “Sebze fidesi desteğinin yanı sıra mazot desteğinden de faydalandım, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

-Mustafa Kaya: ‘‘Bugüne kadar görmediğimiz desteği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan gördük, Allah ondan razı olsun.”

-Ahmet Çakır: ‘‘Sebze fidesi desteğinden faydalanmak için daha önce Çubuk ilçesine gitmiştim bu sene ise ayağımıza kadar geldi bu çok güzel bir şey.’’

-Ferhat Atalay: ‘‘Sebze fidesi desteğinden çok memnunum, daha önce de buğday ve nohut almıştım.’’

-Abdulkadir Erdoğdu: ‘‘Sebze fidesi desteğinden çok memnunum dışarıda pahalıya alacağım fideleri Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteği ile daha uygun fiyata aldım.’’

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31