banner100

banner48

Başkent'te sebze fidesi desteği tamamlandı

Başkent tarımında verim ve kalite kadar üretimi artırmak, yerli üreticilere ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerini sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta başladığı sebze fidesi dağıtımını tamamladı.

Ankara 01.06.2022, 16:16
Başkent'te sebze fidesi desteği tamamlandı

Başkent tarımında verim ve kalite kadar üretimi artırmak, yerli üreticilere ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerini sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta başladığı sebze fidesi dağıtımını tamamladı. Yüzde 75’i hibe yüzde 25’i çiftçi katkı paylı destek ile yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 25 ilçenin tamamında 9 bin 640 çiftçiye dağıtıldı.

    Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te yerli üretimi artırmak ve üreticinin bütçesine katkı sağlamak amacıyla kırsal kalkınma desteklerine ara vermeden devam ediyor.

    Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 16 Mayıs’ta yerli üreticilere yönelik başlattığı sebze fidesi (domates, biber, patlıcan) dağıtımını tamamladı. Yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi, 25 ilçede 9 bin 640 çiftçiye dağıtıldı.

     

YÜZDE 75’i HİBE YÜZDE 25’İ ÇİFTÇİ KATKI PAYLI

     Yüzde 75’i hibe yüzde 25’i ise çiftçi katkı paylı sebze fidesi desteği sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, sebze fidesi dağıtımını 28 Mayıs’ta Pursaklar ve Keçiören (Etlik) ilçesi ile bitirdi.

    Geçtiğimiz yıl yaklaşık 8 milyon sebze fidesi dağıtan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bu yıl ise 5 milyon 323 bin 710 adet domates, 3 milyon 972 bin biber, 150 bin 780 patlıcan fidesi olmak üzere toplam 9 milyon 447 bin 285 sebze fidesini Başkentli çiftçilerle buluşturdu.

BEYPAZARLI ÇİFTÇİLERDEN SEBZE FİDESİNE YOĞUN İLGİ

    Beypazarlı çiftçiler, ABB’nin sebze fidesi desteğine bu yıl da yoğun ilgi gösterdi.

     Sabahın erken saatlerinde Beypazarı Fen İşleri Şantiyesi’ne akın eden çiftçiler, Büyükşehir Belediyesinin sağladığı desteğe şu sözlerle teşekkür ettiler:

-Halil İbrahim Köksal: “Ankara Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınmayı hızlandırmak için çiftçilere vermiş olduğu desteklerden dolayı çok mutluyum, böyle hizmetler Türkiye’de daha önce yaşanmadı. İlçe belediyeleri de inşallah böyle hizmetler yapar. Sebze fidesi desteği olmasaydı bu sene tarlamıza ekim yapamayacaktık, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

-Ömer Aktaş: “Milletin sebze fidesi alacak parası kalmadı. Ben 2 bin tane fide aldım, bunları dışarıdan almaya kalksam çok daha pahalı olacaktı. Yapılan bu hizmet unutulmaz bir şey Başkanımızın çiftçiye çok desteği oldu.’’

-Muhittin Türkoğlu: ‘‘Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız çiftçiye her zaman yardım ediyor. Sebze fidesi dağıtımı bizler için çok önemli. Büyükşehir Belediyesinin mazot, tohum ve gübre desteğinden de faydalandım. Bu destekler olmasaydı ürünleri paramızla alacaktık, maliyetlerimiz azaldı.’’

-Havva Metin: ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinin  hizmetlerinden 3 senedir faydalanıyorum. Şimdi de 3 bin tane fide aldım. Bu destekten Mansur Yavaş’ı destekleyen de desteklemeyen de yararlandı.’’

-Ercan Ulus: ‘’30 yıldır çiftçilik yapıyorum, sebze fidesi dağıtımından çok memnunum. Piyasaya göre daha uygun fiyatla alıyoruz.’’

-Selahattin Tiftik: ‘‘Daha önce de gübre olsun, arpa olsun bir çok hizmetten yararlandım. Bizlere verdiği desteklerden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.’’

-Kazım Uslu (Beypazarı Kabaca Mahalle Muhtarı): ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu bu hizmetler çok anlamlı gerçekten ve herkes faydalanıyor. Başkanımıza teşekkür ediyoruz.’’

“ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMIŞTIM TEKRAR BAŞLADIM”

     Başkentli üreticilerin ekonomisine de katkı sağlayan sebze fidesi desteğine Sincanlı çiftçiler de tam not verdi.

     Bu destekler sayesinde ayakta durduklarını ve üretimden kopmadıklarını ifade eden yerli üreticiler, şu değerlendirmelerde bulundular:

-Yunus Yalçın (Etimesgut Orhun Mahalle Muhtarı): “Baba mesleği çiftçilikle uğraşıyorum. Mansur Başkanımıza öncelikle çok çok teşekkür ediyorum, çiftçilerimize çok büyük desteği oldu. Fide dağıtılıyor, nohut aldık, buğday aldık, gübre aldık, mazot desteği oldu. Artan maliyetler nedeniyle çiftçiler zor durumda bu destekler çok önemli.”

-Hatice İlhan: “10 senedir çiftçilik yapıyorum. Desteklerden çok memnunuz. Destek olmasaydı cebimizden alacaktık.”

-Musa Özcan: “Çiftçi çok memnun bu desteklerden. Zor zamanlardan geçiyoruz ve ilaç gibi geliyor. Buğday, nohut desteğinden hep yararlandık. Tohumlar tarlaya ekilmiş durumda ve piyasaya baktığımızda en kaliteli tohumları çiftçiye destek olarak veriyor. Geçen sene arpa desteğinden çok verim aldık.”

-Hacı Atakan: “Bu destekler mükemmel. Mazot desteği olsun, tohum desteği olsun saymakla bitiremeyiz. Her zaman üreticinin yanında. Köyden kente göçlerin yaşandığı sırada Mansur Başkanımızın bu desteklerinin üzerine söylenecek söz yok.”

-Mustafa Şanlıtürk: “Çiftçiliği bırakmıştım, tekrar başladım. Köylülere bu destekler çok iyi oldu. Büyükşehir’in Gölbaşı’nda ektiği aronia bitkisinden sonra boş arsamı böyle değerlendirmeye başladım, domates ekmeye başladım.”

GÖLBAŞILI VE ALTINDAĞ PEÇENEKLİ ÇİFTÇİLER DE SEBZE DESTEĞİNDEN MEMNUN

  Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından dağıtılan sebze fidesinden yararlanan Gölbaşılı ve Altındağ Peçenekli çiftçiler ile mahalle muhtarları da düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Arzu Dervişoğlu (Eymir Mahalle Muhtarı): “Mansur Başkanımıza bu destekleri sağladığı için teşekkür ediyorum. Şu ekonomik sıkıntıda üreticiye destek verdiği için bu destekleri çok anlamlı buluyor ve kendisini kutluyorum.”

-Reşat Yüksel (Oğulbey Mahalle Muhtarı): “Mansur Başkanımızın sayesinde bahçelerimizi ekeceğiz. Bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum.”

-Salim Ertürk: “Sayın Başkana teşekkür ederiz. Hem mazot hem fide hem de gübre desteğinden faydalandım. Tohum desteği de aldım. Ekonomik yönden çok katkısı oldu.”

-Cesur Mahir Koyuncu  : “Bu destekten ilk kez faydalandım. Ekonomik yönden çok katkısı oldu. Allah razı olsun.”

-Hayrettin Koç: “Kaç yıldır bu desteklerden faydalanıyorum. Başkanımıza gerçekten çok teşekkür ederiz.”

-Ali Köse (Altındağ Peçenek Mahalle Muhtarı): “ Bu çok güzel bir hizmet. Biz tohum, gübre, mazot ve şimdi de sebze fidesi desteği alıyoruz. Gerçekten çiftçiye büyük katkısı oldu.”

-Adil Tuna (Altındağ Tatlar Mahalle Muhtarı): “Nohut, buğday, fide gibi tüm desteklerden yararlanıyoruz. Çiftçimiz bu yardımlardan çok memnun. Köylüm adına teşekkür ediyorum.”

-Satı Çakır: “Sebze fideleri organik olduğu için çok memnunuz. Geçen sene nohut ve gübre de aldım, ürünler çok güzel ve kaliteli.”

-Mehmet Hidayet Dumlupınar: “Ailece çiftçilik yapıyoruz. Geçen yıl da fide aldım, sebzeler çok bol ve kaliteli çıktı. Diğer desteklerden de yararlandık arpa, buğday, fiğ tohumu… Genç arkadaşlarımı da bu işe teşvik ediyorum onlar da bu işi yapsınlar çünkü belediye üreticileri destekliyor.”

-Mehmet Can: “Sebze desteğinden memnun kaldık, geçen sene de aldık. Bütçeme de çok katkısı oldu. Tüm çiftçiler faydalandı ve bu hepimizi kalkındırdı.”

-Cemalettin Çakmak: “Tüm desteklerden yararlanıyorum. Peçenek halkı olarak tüm destekleri beğeniyoruz ve alıyoruz. Hibe desteği sayesinde bütçemize çok faydası oluyor.”

ÇUBUK İLE DEVAM EDEN DAĞITIM PURSAK VE KEÇİÖREN (ETLİK) İLÇELERİ İLE SONA ERDİ

    Çubuk ile devam eden dağıtım süreci Pursaklar ve Keçiören (Etlik) ilçeleri ile sona erdi.

    Uygun fiyatı ve yüksek kalitesi nedeniyle sebze fidelerini beğendiklerini vurgulayan Başkentli çiftçiler, Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler: 

-Emrullah Öztürk: ‘‘Sebze fidesi desteği çok güzel. Ben 3 yıldır bu hizmetten faydalanıyorum ve almış olduğumuz fidelerden çok güzel verim aldık. Nohut, buğday ve mazot desteğinden de faydalandım, Başkanımız Mansur Yavaş’tan Allah razı olsun.’’

-Kemal Akdoğan: ‘‘Sebze fidesi desteğinden çiftçiler olarak çok memnunuz ve bu hizmetlerin devamını diliyoruz.”

-Hıdır Karataş (Çubuk Yukarı Emirler Mahallesi Muhtarı): ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinin sebze fidesi desteğinden çok memnunuz ve bu desteklerin devamını diliyoruz.”

-Şehriban Uzaoğlu: ‘‘Mansur Başkanımızın çiftçilere vermiş olduğu desteklerden çok memnunuz, sebze fidesi için de çok teşekkür ediyorum.’’

-Sadık Can (Çubuk Muhtarlar Dernek Başkanı): ‘‘Yerli üreticilere bugüne kadara nohut, arpa, buğday tohumu ve mazot desteği şimdi de sebze fidesi dağıttığı için çiftçiler adına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a çok teşekkür ediyoruz.’’

-İbrahim Akdemir: ‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesinden geçen sene yonca ve mısır tohumu almıştık, bu sene de sebze fidesi alıyoruz.”

-Bekir Türkay: “Sebze fidesi desteğinin yanı sıra mazot desteğinden de faydalandım, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

-Mustafa Kaya: ‘‘Bugüne kadar görmediğimiz desteği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan gördük, Allah ondan razı olsun.”

-Ahmet Çakır: ‘‘Sebze fidesi desteğinden faydalanmak için daha önce Çubuk ilçesine gitmiştim bu sene ise ayağımıza kadar geldi bu çok güzel bir şey.’’

-Ferhat Atalay: ‘‘Sebze fidesi desteğinden çok memnunum, daha önce de buğday ve nohut almıştım.’’

-Abdulkadir Erdoğdu: ‘‘Sebze fidesi desteğinden çok memnunum dışarıda pahalıya alacağım fideleri Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteği ile daha uygun fiyata aldım.’’

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13