"İçişleri Bakanı, intihar eden polisin sesini duymalı!"

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya steteskop hediye etmek istediğini açıkladı.

Gaziantep 13.12.2022, 12:31
"İçişleri Bakanı, intihar eden polisin sesini duymalı!"

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya steteskop hediye etmek istediğini açıklarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Sayın Bakan sizde bu cihazdan daha iyisi var. Ortam dinleme cihazları. Teknolojik olarak çok daha gelişmiş. O dinleme cihazları ile ülkenin belediye başkanları, gazetecileri, siyasileri, genel başkanları ve milletvekillerini dinliyorsunuz. Bu insanları dinleyeceğinize biraz da intihar eden polislerinizi dinleyin, acaba bu polisler neden intihar ediyor deyin” dedi.

“Gaziantep Şehir Hastanesindeki sorunlarda maalesef bir türlü bitmiyor. İnşallah iktidarımızda biz bitireceğiz ve Gaziantep halkının malı olarak teslim edeceğiz” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, “Sağlığın parasız hale geldiği söylemlerinize rağmen bugün vatandaşlardan çeşitli farklar adı altında birçok kalemde katılım payı tahsis edilmekte ve bu rakamlar günden güne artmaktadır. Özellikle ekonomik dar boğaz ile birlikte sağlık sistemini öyle bir hale getirdiniz ki, daha önce iyi kötü maddiyatını toplayıp özel hastaneye gidebilen halkımız, artık özel hastanelerdeki farkın artışından dolayı gidemez hale geldi. İşte siz devlet hastanelerini hınca hınç dolar hale getirdiniz. Bu nedenle aylardır alınamayan randevular, hastanelerdeki kuyruklar, artık evlerde randevu almak için bekleyen sanal hasta kuyrukları oluşturdunuz” dedi.

Yılmazkaya, Bakan Fahrettin Koca’ya steteskopu göstererek, “Sayın Bakanın ve buradaki doktor bürokratların kulağı sağır, gözü kör, kalbi taş olmuş. Sayın Bakan sağlık emekçilerini ve doktorların feryadını ne duyuyor, ne görüyor, ne de hissediyorsunuz. Ülkeni en rahat doktoru siz ve bürokratlarınız. En rahat yönetici hastane sahibi sizsiniz. Bir eliniz yağda, bir eliniz balda. Ben onun için bu dinleme cihazını Sağlık Bakanı ve bürokratlara vermek istiyorum” diye kaydetti.

Yılmazkaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da “Aslında bu cihazdan bir tane de İçişleri Bakanımıza vermek istiyorum ama Sayın Bakan sizde bu cihazdan daha iyisi var. Ortam dinleme cihazları. Teknolojik olarak çok daha gelişmiş. O dinleme cihazları ile ülkenin belediye başkanları, gazetecileri, siyasileri, genel başkanları ve milletvekillerini dinliyorsunuz. Bu insanları dinleyeceğinize biraz da intihar eden polislerinizi dinleyin, acaba bu polisler neden intihar ediyor deyin. Uyuşturucu bataklığına saplanmış gençlerimizi dinleyin. O gençlerin ana ve babalarının feryadını dinleyin” diye vurguladı.

YILMAZKAYA, AİLE BAKANINA “SİZE VİCDAN TEMİZLEYİCİ BİR CİHAZ LAZIM!”

Yılmazkaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a da “Aile Bakanımıza da vicdan temizleyici bir cihaz lazım. 6 yaşındaki çocuğun bu yaşadıkları siyaset üstü diyorsanız, size de bir cihaz bulamıyorum.” dedi.

Yılmazkaya bütçe konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Sağlıkta nerden nereye geldik…

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” söyleminden, ülkemizde ki doktorlara, sağlıkçılara “gidiyorlarsa gitsinler, eğitimleri asistanlar ile yaparız” söylemine kadar getirdiniz.

Nereden nereye…

Tıp fakültesine başlayan öğrencilerin yüzde 70’i ilk senesinden itibaren Almanca dil kurslarına kayıt yaptırıp dil öğrenmeye çalışıyor, biliyor muzunuz?

2022 yılı Ekim ayı sonuna kadar 2200 hekim, sadece ekim ayında ise 213 hekim maalesef yurt dışına gitti.

Sayın Bakan, Sağlık Bakanlığının değerli doktor bürokratları ve siz Cumhur İttifakının değerli doktor milletvekilleri;

Buradan soruyorum; hadi Cumhurbaşkanı doktorun kıymetini bilmeyebilir ama bu kadar söylem ve yurtdışına sağlık beyin göçünden siz hiç zerre kadar rahatsız olmadınız mı? Doğrusu çok merak ediyorum.

Ya da herhangi biriniz gidip de (özellikle siz Sayın Bakan); Cumhurbaşkanına “efendim bu laflar doğru söylemler değil. Bunların hepsi sağlık camiasına ve doktorlarımıza hakarettir, eğitim asistanlarla olmaz! Bunu da nerden çıkartınız” diyemediniz mi? Ya da diyemiyor musunuz?

Değerli arkadaşlar bakın siz her şeyden önce birer doktorsunuz.

Siyaset gider ama doktorluğunuz daima kalacaktır.

Yapacağınız söylem ve hareketlerden dolayı yarın bizlerin yüzüne baktığınızda utanmamanız gerekir diyor, buradan bütün doktor arkadaşlarımı uyarıyorum! İlerde sizden bunların hesabını sorarlar. Demedi demeyin…

Değerli Milletvekilleri normalde, evrensel sağlığın tanımında; hekime, hastaneye ve ilaca ulaşımı çabuk ve ücretsiz hale getirmek gerekirken siz sağlığı nerden nereye getirdiniz.

Sağlığın parasız hale geldiği yönündeki söylemlerinize rağmen bugün vatandaşlardan, çeşitli farklar adı altında birçok kalemde katılım payı tahsil edilmekte ve bu rakamlar günden güne artmaktadır.

Ayrıca, ekonomi ile birlikte sağlık sistemini öyle bir hale getirdiniz ki daha önce iyi-kötü maddiyatını toparlayıp özel hastanelere gidebilen halkımız artık özel hastanelerdeki farkların artışından dolayı gidemiyor.

Bu ve birçok etkenden dolayı siz devlet hastanelerini hınca hınç dolar hale getirdiniz. Bu nedenle aylara varan ve alınamayan randevular, hastanelerdeki kuyruklar, artık evlerde telefon başında randevu almak için bekleyen sanal hasta kuyrukları oluşturdunuz.

Anlam veremediğimiz bir şekilde sizler zamanında özel hastanelerin açılmasını hükümet olarak teşvik ettiniz. Şimdide açılan yüzlerce özel hastanenin batması için elinizden geleni yapıyorsunuz.

Üniversite hastaneleri ise borç batağı içerisinde, çoğu battı batacak…

Şehir hastaneleri ise doktor yetersizliği, personel ve araç-gereç eksikliğinin yanı sıra ülkenin kanayan yarası haline gelmiş durumda.

Millet olarak sadece bu yıl, 14 şehir hastanesi için 2,5 milyar dolar yani 46 milyar lira kira ve hizmet bedeli ödeyeceğiz!

Bu plansız yapılan şehir hastaneleri Sağlık Bakanlığının bütçesinde devasa kara deliklere dönüşmüş durumda. İktidarımızda bu şehir hastanelerini kamulaştıracağız! Merak etmeyin 5 kuruşta para vermeyeceğiz. Çünkü gördük ki; yapıldıkları andan itibaren verilen bütçe ile maliyetlerinin katbe katını zaten kazanmışlar.

Her yıl bitirilme söz verilen ama bir türlü bitmeyen, yapımı yılan hikayesine dönen, yaklaşık 10 yıldır tamamlanamayan ve de Gaziantepli hemşerilerimizin büyük mağduriyetine neden olan Gaziantep Şehir Hastanesindeki sorunlarda maalesef bir türlü bitmiyor. İnşallah iktidarımızda biz bitireceğiz ve Gaziantep halkının malı olarak teslim edeceğiz” dedi.

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELEDE DAHA KARARLI OLUNMALI!

Yılmazkaya, “Ülkemizde, özellikle Gaziantep ilimizde uyuşturucu bağımlılığı almış başını gidiyor. Resmi kayıtlara göre 40 bine yakın gencimiz uyuşturucu bataklığında.

İşte asıl beka meselesi, milli güvenlik sorunu, madde kullanımındaki artış ve bununla ilgili gerçekçi önleyici tedbirlerin alınmamasıdır.

Gençlerimizi bir bataklık gibi içine çeken bu illete acil müdahale edilmesi gerek.

Özellikle ateş-buz denilen sentetik uyuşturucunun tedavi süreci oldukça zor olup, uzun süreli yatışların gerektiği, yataklı, koğuşlu, güvenlik önlemleri alınmış olan AMATEM sağlık kuruluşlarının varlığıyla mümkündür. Ve bu merkezlerde uyuşturucu bağımlısı çocuklarımız kendi isteklerine göre değil, tam tedavisi bitirilip, gerekirse zorla alı konulup tıbbi konsey kararı ile taburcu edilmelidir” dedi

ASKERİ HASTANELER DERHAL AÇILMALI!

Yılmazkaya, “Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ülke, hiçbir devlet; ordusunu askerî doktorundan mahrum etmemiştir.

İktidarı ve Sağlık Bakanlığını buradan tekrar uyarıyorum; Son dönemlerdeki operasyonlarda birçok şehit vermekteyiz.

Yaralanan askerlerimizin belki de birçoğu tecrübeli askeri cerrahlarımızın ve askeri sağlık personelimizin basit ve kritik müdahaleleriyle kurtarılabilir. Askeri hastaneler ve askeri tabiplik Mehmetçiğimizin güvencesidir, ordumuzun emniyet supabıdır!

Ülkemiz, ordumuz ve askerlerimiz için hayati öneme sahip olan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi askeri hastanelerin tekrardan açılarak askeri doktorlarımızın ve sağlık personellerimizin varlığının idame ettirilmesi gerek.

Bu stratejik öneme sahip hastaneler tekrardan Sağlık Bakanlığından alınarak Milli Savunma Bakanlığına bağlanmalıdır.

Gelin ilk fırsatta bu askerî hastanelerin açılması için engelleri kaldırıp ne gerekliyse hep birlikte yapalım!” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI OLARAK, ATAMA BEKLEYEN SAĞLIKÇININ FERYADINI NEDEN DUYMUYORSUNUZ?

Yılmazkaya, “Sayın Sağlık Bakanı ve doktor arkadaşlar bu cihazın ne olduğunu çok iyi biliyor. Bizler bu dinleme cihazı sayesinde insanların organlarının feryadını-sesini duyuyor, sorunlarını tespit ediyoruz.

Ama görüyorum ki Sayın Bakanın kulağı sağır, gözü kör, kalbi taşlaşmış.

Sayın Bakan, sağlık emekçilerinin ve doktorların feryadını ne duyuyor ne görüyor nede hissediyor!

Ben onun için bu dinleme cihazını Sağlık Bakanına ve bürokratlara vermek istiyorum. Belki bu hassas cihazla sağlıkçıların feryadını duyarlar;

Odyolog, laborant, fizyoterapist, diyetisyen, paramedik, ATT, fizik tedavi, ameliyathane, odyometri, sağlık yönetimi mezunları, hemşire branşlarında atama bekleyen binlerce sağlıkçının feryadını duyun lütfen” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI, İNTİHAR EDEN POLİSİN FERYADINI DUYMALI!

Aslında bu cihazdan bir tanede İçişleri Bakanına vermek istiyorum ama Sayın Bakan; sizin daha ileri teknoloji ortam dinleme cihazlarınız var!

O cihazlarla ülkenin belediye başkanlarını, gazetecilerini, siyasileri, genel başkanları, milletvekillerini dinliyorsunuz!

Bu insanları dinleyeceğinize, birazda intihar eden polisin feryadını dinleyin.

Acaba bu polisler neden intihar ediyor! Uyuşturucu bataklığına saplanmış gençlerin ve ailelerinin feryadını dinleyin. Jandarmanın sorunlarını dinleyin…"

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 25 56
3. Arsenal 25 55
4. Aston Villa 25 49
5. Tottenham 25 47
6. M. United 25 44
7. Brighton 25 38
8. Newcastle 25 37
9. West Ham United 25 36
10. Chelsea 25 35
11. Wolves 25 35
12. Fulham 25 29
13. Bournemouth 24 28
14. Brentford 25 25
15. Crystal Palace 25 25
16. Nottingham Forest 25 24
17. Everton 25 20
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 25 13
20. Sheffield United 25 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 25 62
2. Girona 25 56
3. Barcelona 25 54
4. Atletico Madrid 25 51
5. Athletic Bilbao 25 49
6. Real Sociedad 26 40
7. Real Betis 25 39
8. Valencia 25 36
9. Las Palmas 25 35
10. Getafe 25 34
11. Osasuna 25 32
12. Villarreal 26 29
13. Deportivo Alaves 25 28
14. Rayo Vallecano 25 25
15. Sevilla 25 24
16. Mallorca 25 23
17. Celta Vigo 25 20
18. Cadiz 25 17
19. Granada 25 14
20. Almeria 25 8