CHP'li Öztrak: "Erdoğan sebep, enflasyon sonuçtur!"

CHP Sözcüsü Öztrak, Türkiye’nin Erdoğan’ın elinde enflasyon cephesinde de kaybedenler kulübüne girdiğini belirtti.

Gündem 03.01.2022, 16:54
CHP'li Öztrak: "Erdoğan sebep, enflasyon sonuçtur!"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin Erdoğan’ın elinde enflasyon cephesinde de kaybedenler kulübüne girdiğini belirterek, “Erdoğan 2002 sonunda iş başı yaptı. O zaman tüketici enflasyonu yüzde 29,7 idi. Şimdi tüketici enflasyonu yüzde 36,1. Nereden nereye? Erdoğan iş başı yaptığında, üretici enflasyonu yüzde 30,8 idi. Şimdi yüzde 79,9. Nereden nereye? Erdoğan elinde ülkemiz dünya üzerinde en yüksek enflasyona sahip 8. ekonomi oldu. Aynı ligde olduğumuz ülkeler, şimdi Lübnan, Suriye, Zimbabve ve Surinam” diye konuştu.

Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın 44 puana ulaştığına dikkat çeken Öztrak, “Bu görülmemiş bir rekor. Bu aynı zamanda üretici enflasyonundaki tsunaminin tüketici fiyatlarına daha henüz tümüyle yansımadığını da gösteriyor. Rakamlar, enflasyonda zirvenin daha henüz görülmediğini, turbun büyüğünün heybede olduğunu ortaya koyuyor. Bunun devamının da çok acı olacağı, milletimize faturasının çok yüksek olacağı da görülüyor” dedi.

Doğal gaza yüzde 25, elektrik fiyatlarına yüzde 52 ile yüzde 127 arasında gelen zamlarla milleti için kara kışın iyiden iyiye başladığını ifade eden Öztrak, “Elektriği İtalyan Fizikçi Alessandro Volta, ampulü Thomas Edison icat etti. Ampulü yakan elektriğe, gece yarısı yüzde 127 zam yapmayı da, Erdoğan icat etti. Ama milletimiz artık gerçeklerin farkında, elektriğe daha fazla zam gelmemesi için, ampulü hiç vakit kaybetmeden söndürmek için biran önce sandığın önüne gelmesini bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Memur ve emeklinin son zamlarla gasbedilen hakkının telafi edilmesi gerektiğini söyleyen Öztrak, “Enflasyon farkına ilave maaş artışı mutlaka vermelidir. Aksi takdirde emeklinin de memurun da kul hakkı yenmiş olur. Bunun hesabını da iki cihanda kimse veremez” ifadelerini kullandı.

Zamların aralık ayında değil, yeni yılda yapılmasının memura, emekliye de büyük bir tuzak anlamına geldiğine dikkat çeken Öztrak, “Bu zamlar Aralık ayı içinde yapılsaydı, memurun, emeklinin 2022’de alacağı ücret ve aylıklara, enflasyon farkı olarak bu zamlar yansıyacaktı. Milyonlarca emekçiye yapılacak ücret artışları da, bu zamlar dikkate alınarak belirlenecekti. Ama Erdoğan millete kurduğu bu kumpasla, millete karşı ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi. Öztrak, emekliye ve memura verilecek enflasyon farkının daha cebe girmeden eriğini kaydeden Öztrak, “Bunun adı açıkça ifade edeyim organize kötülüktür. Bunun adı zulümdür, zulüm” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

2022 yılının, ilk basın toplantısını gerçekleştiriyoruz. Her yıl dönümü, bir yüzüyle geçmişe, diğer yüzüyle de geleceğe bakar. Geçmişle geleceği birbirine bağlar. Bu nedenle yeni bir yıla girilirken, gelecek yıla dair iyi dilek ve temenniler paylaşılır. Gelecek umutları tazelenir. Ama bu yıl Erdoğan Şahsım Hükümeti, 2022’ye dair umutları, ne yazık ki daha yeşermeden soldurdu.

YENİ YILA ZAM KASIRGASIYLA GİRDİK

2022’ye girerken, muazzam bir zam kasırgası, milletimizi adeta silindir misali ezdi geçti. Erdoğan Şahsım Hükümeti zam oldu, zulüm oldu. Milletin üstüne çöktü. Hükümet, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, doğal gazdan elektriğe, harçlardan vergilere kadar, her şeye zam yaptı. 2022 için beslenen umutları, daha yıl başlamadan gasbetti.

20 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Bu sabah 2021’in, yani geçtiğimiz yılın enflasyon rakamları açıklandı. Daha doğrusu bir türlü açıklanamadı. TÜİK’in internet sitesi bir kez daha çöktü. Enflasyon verilerine dakikalarca ulaşmakta güçlük çektik. Maalesef devlet yönetimindeki çöküş, kurumların internet sitelerine bile bulaşmış. 2021 Aralık ayında, tüketici enflasyonu aylık yüzde 13,6. Bu 1994 Nisan ayından bu yana, tek bir ayda gerçekleşen, en yüksek enflasyon. 2021’in tamamında gerçekleşen enflasyon ise yüzde 36,1. Bu da son 20 yılın en yüksek enflasyonu. Bunlar bir de TÜİK’in makyajlı rakamları… Bağımsız ekonomistlerden oluşan, Enflasyon Araştırma Grubu’nun rakamlarına göre ise, 2021 Aralık ayında gerçekleşen enflasyon yüzde 19,35. Tek bir ayda yüzde 19,35. 2021’in tamamında gerçekleşen enflasyon ise yüzde 82,81. Bunlar hakikaten ürkütücü rakamlar.

GENELE YAYILMIŞ OLAĞANÜSTÜ BİR FİYAT ARTIŞI

TÜİK’e göre son bir yılda, gıda fiyatları yüzde 44,7. Ulaştırma fiyatları yüzde 53,7. Mobilya, mefruşat fiyatları yüzde 44,8,. Ev aletlerinin fiyatları da yüzde 48,2 artmış. Tüm bu gruplardaki fiyat artışları da, aslında vatandaşın gerçek enflasyonunun yüzde 45’in hiçbir şekilde altında olmadığını çok net bir biçimde ortaya koyuyor. Son bir yılda fiyatı, yüzde 100’ün üstünde artan ürünlerde şöyle. Kömür yüzde 137, benzinli otomobil yüzde 130, televizyon yüzde 130, LPG yüzde 120, patates yüzde 115, oyun konsolu yüzde 114, margarin yüzde 114, uçak bileti yüzde 103. Fiyatı açıklanan 402 üründen, 391’inin fiyatı son bir yılda artmış. Fiyatı çift hane veya daha fazla artan ürün sayısı ise 376. Demek ki genele yayılmış olağanüstü bir fiyat artışı var.

BAKALIM HANGİ KULBU TAKACAK

Ülke korkunç bir enflasyon kasırgasıyla karşı karşıya kalmış. Milletimizi kasıp kavuruyor. Erdoğan daha önce, fiyat artışıyla enflasyon arasındaki farkı anlatıp duruyordu. Bakalım şimdi tüm ürünlere yayılmış bu fiyat artışlarına, hangi kulpu takacak. Hangi kulpu takarsa taksın, hayat pahalılığı milleti yakıp kavuruyor. Tencereleri ve cüzdanları boşaltıyor. Milleti silindir gibi ezip geçiyor.

TURBUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE

Ama işin kötüsü, turpun büyüğü de heybede… Üretici fiyatları 2021’de yüzde 80 artmış. Bu 2002 Şubat ayından bu yana, en yüksek üretici enflasyonu. Dikkatinizi çekiyorum 2002 Şubat ayından buyana. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fark, tam 44 puan. Bu bugüne kadar baktığımız serilerde görülmemiş bir rekor. Bu aynı zamanda üretici enflasyonundaki tsunaminin tüketici fiyatlarına daha henüz tümüyle yansımadığını da gösteriyor. Yine Erdoğan’ın yılbaşı gecesi yaptığı fahiş zamlar da, bu enflasyon rakamlarına yansımamış vaziyette. Dolayısıyla “Şubat ayında eksi çıkacak, Mart ayında şöyle olacak, 6 ay sonra herkes gülecek” laflarını bir yere bırakalım… Enflasyonda zirvenin daha henüz görülmediğini bütün bu rakamlar ortaya koyuyor. Bunun devamının da çok acı olacağı, milletimize faturasının çok yüksek olacağı da görülüyor.

ELEKTRİĞİ VOLTA, AMPULÜ EDİSON, BÖYLE ZAMMI ERDOĞAN BULDU

Soğuklar iyiden iyiye bastırdı. Doğalgaza yüzde 25 zam geldi. Elektrik fiyatlarına, yüzde 52 ile yüzde 127 arasında, cumhuriyet tarihinin en fahiş zammı yapıldı. Milletimizin kara kışı başladı. Ayda 200 kilovatsaat elektrik tüketen dört kişilik bir ailenin, elektrik faturası, 183 liradan 309 liraya çıktı. Elektriği İtalyan Fizikçi Alessandro Volta, ampulü Thomas Edison icat etti. Ampulü yakan elektriğe, gece yarısı yüzde 127 zam yapmayı da, Erdoğan icat etti. Ama milletimiz artık gerçeklerin farkında, elektriğe daha fazla zam gelmemesi için, ampulü hiç vakit kaybetmeden söndürmek için biran önce sandığın önüne gelmesini bekliyor.

DOLAR ÇIKARKEN DE ZAM, İNERKEN DE…

Erdoğan; tüm bu zam kasırgasından daha birkaç saat önce, “Döviz kurlarındaki dengesiz yükselişi, ortadan kaldırdığını” söylüyordu. Birde döndü bakkallardan, kasaplardan, manavlardan fiyatlarda indirim yapın ha dedi. Yoksa stokçulukla ilgili yasayı uygularım dedi.  Ama bunu söylediğinin akşamına, kendisi fiyatlara bindirim üstüne bindirim yaptı. Doların 18 lirayı gördüğü 20 Aralık tarihinde, 55 litrelik bir otomobilin benzin deposu, 642 liraya doluyordu. Bugün dolar kuru 13 lira. Aynı benzin deposu 714 liraya doluyor. Yine çiftçilerimiz traktörünün, 120 litrelik mazot deposu, doların 18 lirayı gördüğü gün, bin 388 liraya doluyordu. Aynı depoyu doldurmak için şimdi çiftçimizin bin 543 lira vermesi gerekiyor. Bu nasıl bir hesaptır bu hesabı Erdoğan millete açıklamak zorunda. Hangi hesaba göre, dolar çıkarken de, dolar düşerken de zamlar geliyor. Bu nasıl bir iştir her hâlükârda milletimizi çarpıyorlar? Bunu mutlaka millete açıklayacaksınız.

KÖPRÜLERE ÖRTÜLÜ ZAM

Bir de gizli saklı yapılan zamlar var. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde, artık gelenden de gidenden de ücret alınacak. “Güvenlik için yapıyoruz” dedikleri inşaat, meğerse gişeymiş. Önceden sadece Avrupa yakasından gelirken, 13 lira 25 kuruş köprü ücreti alınıyordu. Şimdi bir Avrupa’dan Asya’ya geçişte 8 lira 25 kuruş, bir de Asya’dan Avrupa’ya dönüşte 8 lira 25 kuruş ödenecek. Yani İstanbullu köprülere artık 16,5 lira ödeyecek. Tabi şimdi bir geliş, birde gidiş ücreti olduğu için insan ister istemez merak ediyor, TÜİK acaba hangi köprü tarifesini dikkate alacak? 16,5 lirayı mı, yoksa 8 lira 25 kuruşu mu? Milletimiz hiç merak etmesin bunun da takipçisi olacağız.

MEMURA VE EMEKLİYE KUMPAS

Erdoğan tüm bu zam kasırgasını, 31 Aralık gecesine saklayarak, bu ülkenin memuruna, emeklisine de büyük bir tuzak kurmuştur. Bu zamlar Aralık ayı içinde yapılsaydı, memurun, emeklinin 2022’de alacağı ücret ve aylıklara, enflasyon farkı olarak bu zamlar yansıyacaktı. Milyonlarca emekçiye yapılacak ücret artışları da, bu zamlar dikkate alınarak belirlenecekti. Ama Erdoğan millete kurduğu bu kumpasla, millete karşı ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu fahiş zamların; emekliyi, memuru ezmesinin önünü açtı. Şimdi memura, emekliye, 2021’in ikinci yarısı için, yüzde 22,5 enflasyon farkı verecekler. Ama bu enflasyon farkı daha cebe girmeden, daha açıklanmadan son enerji zamlarıyla, memurun, emeklinin, emekçinin elinde, avucunda hiçbir şey kalmadı. Bunun adı açıkça ifade edeyim organize kötülüktür. Bunun adı zulümdür, zulüm…

ENFLASYON FARKINA İLAVE ARTIŞ ŞART

Şimdi buradan çok açık bir çağrıda bulunuyorum. Erdoğan, memur ve emeklinin son zamlarla gasbettiği bu hakkını mutlaka telafi etmelidir. Enflasyon farkına ilave olarak bir maaş artışı mutlaka vermelidir. İlave bir maaş artışı. Aksi takdirde emeklinin de memurun da kul hakkı yenmiş olur. Bunun hesabını da iki cihanda kimse veremez.

ENFLASYONDA NEREDEEEN NEREYE…

Rakamlar ortadadır. Türkiye, Erdoğan’ın elinde enflasyon cephesinde, kaybedenler kulübüne girmiştir. Erdoğan 2002 sonunda iş başı yaptı. O zaman tüketici enflasyonu ne kadardı? Yüzde 29,7. Peki şimdi tüketici enflasyonu ne kadar? Yüzde 36,1. Nereden nereye? Erdoğan iş başı yaptığında, üretici enflasyonu yüzde 30,8 idi. Şimdi yüzde 79,9. Evet nereden nereye? Erdoğan elinde ülkemiz dünya üzerinde en yüksek enflasyona sahip, 8. ekonomi oldu. Erdoğan bu ülkeyi gelir liginde ilk 20’den düşürmeyi becerdi. Ama enflasyonda ilk 10’a sokmayı da başardı. Aynı ligde olduğumuz ülkeler, şimdi Lübnan, Suriye, Zimbabve ve Surinam.

BU NOKTAYA ÇOK CİDDİ HATALAR SONUCU GELDİK

Bu rezalet bir günde olmadı. Bu noktaya çok ciddi hatalar, yanlışlar, bilerek, isteyerek yapılan bir takım uygulamalar sonucunda geldik. Son üç yılda 4 Merkez Bankası Başkanı gördük. Enflasyonla mücadele etmekle görevli bu kurum, bizzat Erdoğan’ın eliyle iğdiş edildi. Daha önce de söylemiştim. Piyasaları bir ringe, Merkez Bankası’nı da boksöre benzetirsek, bu boksörün Türk Lirası’nı savunmak ve enflasyonla mücadele etmek için, iki yumruğu vardır. Bunlardan birincisi döviz rezervi yumruğudur. İkincisi ise faiz yumruğudur. Erdoğan ve Damadı, bu ucube rejime geçiş sürecinde ve mahalli idare seçimlerinde Merkez Bankası’nın arka kapısından, millete ait 128 milyar doları buharlaştırmıştır. Piyasada bir istikrar algısı yaratmak için, Merkez Bankası’nın yumruğunu, kolundan kesip atmıştır. Merkez Bankası’nın kalan tek yumruğu da, “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatasıyla, Eylül ayından bu yana arkasından bağlanmıştır. Merkez Bankası ringde savunmasız bırakılmıştır. Yeni atanan başkan da buna “Reisim madem böyle istiyor” deyip razı olmuştur. Merkez Bankası’nın güvenilirliği dip yapmaktadır.

ERDOĞAN SEBEP ENFLASYON SONUÇTUR

Sonuçta enflasyon milleti ezip geçmektedir. Türk Lirası değer kaybetmeye devam etmektedir. Bunun bir tek nedeni vardır o da Tayyip Erdoğan’dır. Söylüyorum, enflasyonun da, Türk parasının pul olmasının da nedeni Erdoğan’dır. Erdoğan’ın baskısıyla, Merkez Bankası Eylül’den bu yana politika faizini, 5 puan indirdi. Peki indirdi de ne oldu? Aynı dönemde, yıllık enflasyon, yüzde 19,6’dan yüzde 36,1’e çıktı. Hani faiz sebep, enflasyon sonuçtu ne oldu? Faiz düştü, enflasyon coştu. Paramız pul oldu. Ben çok merak ediyorum Erdoğan bu rezaletin sorumluluğundan nasıl kaçacaktır? Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’dan yüzde 14’e indirdiği o dönemde, yani son dönemde, vatandaşların kullandığı ihtiyaç kredisi faizleri 5 puan, taşıt kredisi faizleri 5 puan, 5 yıllık devlet tahvilinin faizi 7 puan, 10 yıllık devlet tahvilinin faizi ise 6 puan birden artmıştır. Siz tabela faizini düşüyorsunuz ama milletin karşı karşıya olduğu faizler alıp başını gidiyor, artıyor.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11