banner94

İyi Parti'den Cemal Kaşıkçı çıkışı: "Karşılığında ne aldınız?"

banner81

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te AKP iktidarının tutarsız politikalarını örneklerle gözler önüne serdi.

Gündem 15.04.2022, 14:03
İyi Parti'den Cemal Kaşıkçı çıkışı: "Karşılığında ne aldınız?"

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te AKP iktidarının tutarsız politikalarını örneklerle gözler önüne serdi. Dış politikadaki başarısızlıkların faturasının da vatandaşa çıktığını söyleyen Ataş, bugün Türkiye’nin ABD ile Rusya arasına sıkıştığını ve komşularıyla sorunlu bir hale getirildiğini belirtti. Milletvekili Dursun Ataş, “AKP'nin tutarsızlıklarının sonucu yine ağır olmuş, ekonomimiz ağır bir darbe almış, dolar 2 katına çıkmıştır” dedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuştu. Konuşmasına “14-20 Nisan Şehitler Haftası dolayısıyla bu toprakları bize vatan eyleyen, canını feda eden her bir şehidimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum” diyerek başlayan Ataş, uluslararası anlaşmalar üzerine yapılan Meclis görüşmelerinde AKP’nin dış politikadaki başarısızlıklarına değindi. Ataş, çarpıcı açıklamalar yaptı, dikkat çeken örnekler verdi. 

BUGÜN, TÜRKİYE ABD VE RUSYA ARASINDA SIKIŞMIŞ, KOMŞULARIYLA İLİŞKİLERİ TEPEDEN TIRNAĞA SORGULANIR HÂLE GELMİŞ BİR ÜLKE KONUMUNA GETİRİLMİŞTİR

“Yirmi yıldır süren AKP iktidarının birçok alandaki başarısızlığı ve ülkemizi getirdiği nokta hepimizin malumudur. Özellikle AKP’nin dış politikadaki tutarsız, liyakatsiz ve başarısız politikaları yüzünden Türkiye uluslararası camiada yalnız bir ülke hâline gelmiştir” diyen İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, “Bugün, Türkiye, Avrupa Birliğinden kopmuş, ABD ve Rusya arasında sıkışmış, komşularıyla ilişkileri tepeden tırnağa sorgulanır hâle gelmiş bir ülke konumundadır. 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarından sonra kurulan AKP’nin ilk yılları Türkiye'nin dış politikadaki profilinin yükseldiği yıllar olarak kayıtlara geçmiştir. AKP, iktidarının ilk döneminde özellikle Avrupa Birliği üyelik hedefi noktasında başarılı adımlar atmış, insan hakları ve özgürlükler konusunda reformlar yapmıştır ancak bu süreç kısa sürmüş, AKP Türkiye’yi dış politikada ciddi savrulmalar yaşayan, yıllardır iyi ilişkilerimiz olan ülkelerle siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri darbe almış, bölgesinde izole olmuş bir ülke hâline getirmiştir” diye konuştu.

AKP DIŞ POLİTİKADA MİLLÎ MENFAATLERİ DEĞİL, KENDİ SİYASİ MENFAATLERİNİ ESAS ALAN BİR POLİTİKA İZLEMEKTEDİR

Geçen yirmi yıl zarfında Türk dış politikasında dramatik değişiklikler yaşandığını dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, özellikle AKP iktidarının ülkeyi tek adama teslim etmesi sonucu Batı karşıtlığına ve kibre dayalı bir dış siyasetin izlendiğini kaydetti. Ataş, “Türkiye, model ve örnek demokratik İslam ülkesinden otoriter yönetime sahip bir ülkeye evrilmiştir. AKP, bugün dış politikada millî menfaatleri değil, kendi siyasi menfaatlerini esas alan bir politika izlemektedir. AKP iktidarının başlıca siyasi hedefi, kamuoyu desteğini her ne pahasına olursa olsun arkasına alabilmek ve halkın mağduriyetini her durumda kendi çıkarları uğruna kullanmayı amaçlayan, her türlü yolu mübah gören popülist bir anlayışla ülkeyi yönetmektir. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıktığı hâlde Lozan gibi bir zaferi masada kazanan, İkinci Dünya Savaşı döneminde izlediği başarılı denge politikasıyla savaşa girmemeyi başaran Türk dış politikasının bugün geldiği nokta üzücüdür” dedi.

DEVLETİN EGEMENLİK HAKKINI SUUDİ ARABİSTAN’A NEDEN VERDİNİZ? ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ, DOSYAYI DEVRETME KARŞILIĞINDA NE ALDINIZ?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının durdurularak Suudi Arabistan’a devredilmesine tepki gösteren Milletvekili Dursun Ataş, iktidara seslenerek, “Devletin egemenlik hakkını Suudi Arabistan’a neden verdiniz? Şimdi ne değişti, dosyayı devretme karşılığında ne aldınız?” diye sordu. Milletvekili Ataş, Meclis’te Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki sözlerini de hatırlattı. Ataş, şunları söyledi: Daha geçtiğimiz günlerde, 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının durdurularak Suudi Arabistan’a devredilmesinin şokunu yaşadık. Oysa Kaşıkçı cinayetinden sonra Cumhurbaşkanının söylediği sözleri hepimiz hatırlıyoruz ve destekledik de. Çünkü ülkemizde ulu orta yaşanan bir cinayet söz konusuydu ve Türkiye’nin bir muz cumhuriyeti olmadığını belirttik. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da “Bunlar insanları enayi zannediyorlar, Suudi yöneticilerine sesleniyorum: Bu millet enayi değil, suçun işlendiği yer İstanbul, bunu İstanbul mahkemelerinin yargılaması gerekir.” ifadesini kullandı. Ancak bu dosya apar topar kapatılıp Suudi Arabistan’a havale edildi. Yani AKP tarafından, Türkiye’de işlenen cinayet, Türk milletinin itibarı, Türk devletinin egemenlik hakkı Suudi Arabistan’a devredildi. Sormadan edemiyoruz: Devletin egemenlik hakkını Suudi Arabistan’a neden verdiniz? Neden uluslararası hukuka göre hakkımız olan yargılamayı bitirdiniz? Türk yargısının bağımsızlığını neden hiçe saydınız? Kaşıkçı, Konsoloslukta açıkça şehit edildi, Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan bizden belgeleri almak istedi “Belgeleri dinletiriz ama vermeyiz, bir de bunları yok mu edeceksiniz?” diyen AKP Genel Başkanı değil miydi? Şimdi ne değişti, dosyayı devretme karşılığında ne aldınız?

VATANDAŞ DERİN BİR EKONOMİK KRİZ YAŞARKEN SURİYELİLERE HARCANAN PARA 100 MİLYAR DOLARI GEÇMİŞTİR

“Kaşıkçı olayı AKP’nin dış politikadaki savrulmalarının ilki değildir; bu zihniyetle son da olmayacaktır” ifadelerini de kullanan İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Suriyeli sorununa da değinerek, “Vatandaş derin bir ekonomik kriz yaşarken Suriyelilere harcanan para 100 milyar doları geçmiştir” dedi. Ataş, “Örneğin, Suriye meselesi, 2008 yılında Erdoğan ve Esad aileleri birlikte tatil yaparken, Bakanlar Kurulunu birlikte toplarken 2011 yılında “kardeşim Esad” birden “katil Esad”a dönüşmüştür. Bugünse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la barışmak için sarayda ön hazırlık yaptığı iddiaları vardır. Suriye konusundaki tüm bu savrulmaların bedeliyse ağır olmuştur, AKP’nin Suriye politikası sonucu bugün ülkemizde 5 milyondan fazla Suriyeli bulunmaktadır. Vatandaş derin bir ekonomik kriz yaşarken Suriyelilere harcanan para 100 milyar doları geçmiştir. Ayrıca, her gün Suriyelilerin sebep olduğu asayiş olayları yaşanmaktadır. Sınırımızda terör örgütleri yuvalanmıştır yani Suriye'deki yangına körükle giden iktidar bugün Suriyelilerin ülkemizde yarattığı ekonomik ve sosyal sıkıntıların baş sorumlusudur” şeklinde konuştu.

ŞİMDİ, SORMADAN EDEMİYORUZ; NE DEĞİŞTİ, ‘ONE MUNİTE’E NE OLDU?

Dış politikada İsrail’le de benzer bir tablonun, yani tutarsızlıkların yaşandığını kaydeden Milletvekili Dursun Ataş, “Şimdi, sormadan edemiyoruz; ne değişti, ‘one munite’e ne oldu?” diye konuştu. Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Mavi Marmara fiyaskosu daha dün gibi aklımızdadır. İktidar ve yandaşlarının inadı ve İsrail'in hukuk tanımayan pervasızlığı nedeniyle 10 Türk vatandaşı uluslararası sularda katledilmiştir. AKP iktidarı göz göre göre gelen facia sonrası 3 şart koşmuştur; bu şartların hiçbiri İsrail tarafından yerine getirilmemiştir. Buna rağmen AKP ve İsrail'in ilişkileri normale dönmüştür, İsrail'le ekonomik ilişkiler daha da artırılmıştır. Seçim meydanlarında “One minute” naraları atan Erdoğan daha sonra Mavi Marmara gemisini organize eden İHH’yı hedef göstererek “Gazze'ye giderken bana mı sordunuz?” dedi. Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanı defalarca Gazze'yi ziyaret edeceğini söylemişti, aradan dokuz yıl geçti, Sayın Cumhurbaşkanı Gazze'yi ziyaret edemedi ama İsrail Devlet Başkanı bir ay önce Türkiye'ye geldi. En yüksek seviyede devlet töreniyle karşılandı ve uğurlandı. Şimdi, sormadan edemiyoruz “Ne değişti, ‘one munite’e ne oldu?” AKP'nin tutarsız ve savrulmalar yaşayan politikalarının pek çok örneği daha bulunmaktadır. Rus uçağının düşürülmesinde “Özür dilemeyeceğiz, yine olsa yine yaparız.”dan “Özür dileriz.”e dönülmüştür. Bunun bedeli olarak da alıp kullanamadığımız, depoda çürümeye terk edilen S-400’ler için 2,5 milyar dolar ödenmiştir.

AKP'NİN BU TUTARSIZLIKLARININ SONUCU YİNE AĞIR OLMUŞ, EKONOMİMİZ AĞIR BİR DARBE ALMIŞ, DOLAR 2 KATINA ÇIKMIŞTIR

Dış politika tutarsızlıklarının Amerikalı Rahip Brunson, Alman Deniz Yücel ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de konusunda da yaşandığına dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “AKP'nin tutarsız dış politikasının örnekleri saymakla bitmez” dedi. Ataş, şu ifadeleri kullandı: Tutarsız ve millî menfaatlerimize aykırı olarak yine çok benzerini ABD ve Almanya'yla da yaşadık. Özellikle Amerikalı Rahip Brunson'un ve Alman Deniz Yücel'i terör suçlamasıyla tutuklayıp yine Cumhurbaşkanı tarafından “Asla iade etmeyeceğiz, bu fakir bu görevde olduğu sürece bu teröristi kimse alamaz.” dedikten sonra bu 2 kişi de özel uçakla ülkelerine yolcu edildi. Ancak AKP'nin bu tutarsızlıklarının sonucu yine ağır olmuş, ekonomimiz ağır bir darbe almış, dolar bu olayların ardından 2 katına çıkmıştır. AKP'nin dış politikadaki tutarsızlıklarının bir diğeri, diğer durağı da Birleşik Arap Emirlikleri olmuştur. AKP iktidarı önce çıkıp Birleşik Arap Emirlikleri'ni “15 Temmuzun finansörü, hain darbe girişiminin suç ortağı.” ilan etti. Ardından, düşman Birleşik Arap Emirlikleri dostumuz oldu, swap anlaşmasıyla para aldık. Tam iki ay önce, bugün de Sayın Cumhurbaşkanı “terör destekçisi” ilan ettiği Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret edip resmî temaslarda bulundu. Yani iktidar dün “15 Temmuz finansörü.” deyip, havuz medyasına “şerefsizler” diye manşet attırdığı Birleşik Arap Emirlikleri'yle milyar dolarlık anlaşmalar yapmıştır. AKP'nin tutarsız dış politikasının örnekleri saymakla bitmez. ABD’yle Rahip Brunson olayının benzerini F-35 olayında da yaşadık. ABD, Türkiye'yi F-35 projesinden çıkardı, şimdi ödediğimiz parayı da vermiyorlar. Karşılığında devrini tamamlamak üzere olan F-16’larını istedik, onları da vermiyorlar. Yine, milletin milyarlarca doları AKP yüzünden boşa gitti. Geçen yıl, 24 Nisanda ABD Başkanının sözde soykırım açıklamasına tıpkı bir önceki ABD Başkanı Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanına yazdığı küstah mektupta olduğu gibi AKP tepki dahi verememiştir.

MECLİS’TE “AKP'Yİ İKTİDARA ABD GETİRDİ” DİYEN AKP’Lİ İŞ ADAMININ SÖZLERİNİ DE HATIRLATAN ATAŞ: İTİRAFA TEPKİ VERİLEMEMESİNİ ANLIYORUZ!

AKP’li iş adamı Ethem Sancak'ın, “AKP'yi iktidara ABD getirdi” sözlerini de Meclis’te hatırlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Cumhurbaşkanına çok yakın olan AKP üyesi bir iş adamı tarafından ‘AKP'yi iktidara ABD getirdi’ itirafı dikkate alındığında tepki verilememesini anlıyoruz. Şimdi, on gün sonra, yine, ABD Başkanının böyle bir sözde soykırım açıklaması yapması durumunda ne yapacağınızı da merak ediyoruz. Türkiye'nin güçlü bir dış politika birikimi AKP tarafından hoyratça tüketilmiştir. Bir an önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dış politikası, dış politikaya ilişkin öğütleri, çizdiği yol haritası dikkate alınmalıdır. Kişisel dostluklara dayalı dış politika değil, güçlü, millî, tutarlı ve istikrarlı bir dış politika izlenmelidir” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31