30-cm-karda-boguldunuz-inkarla-ustunu-ortemezsiniz-h15401.html "30 cm karda boğuldunuz, inkarla üstünü örtemezsiniz!"

banner94

"30 cm karda boğuldunuz, inkarla üstünü örtemezsiniz!"

banner81

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur ve İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Isparta’da yaşanan afet ve elektrik krizine dair Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Isparta 11.02.2022, 14:00
"30 cm karda boğuldunuz, inkarla üstünü örtemezsiniz!"

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur ve İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Isparta’da yaşanan afet ve elektrik krizine dair Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Krizin ilk gününden itibaren İYİ Parti’nin girişimlerini anlatan Milletvekili Cesur, Isparta’da neden böyle bir afet yaşandı anlattı. Süreci, neler yaptıklarını, devleti yönetenlerin yapması gerekenleri ve vatandaşın zararlarının mutlaka karşılanması gerektiğini anlattı. 

Isparta’da olan hadise üzerine gözlem yapmak ve vatandaşların sorunlarını dinlemek üzere İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatıyla Isparta’ya giden İYİ Parti heyetinin İYİ Parti Isparta il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte sahada edindiği izlenimleri ve gerçekleştirdiği çalışmalarının sonuçlarını da paylaştı. 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ten oluşan İYİ Parti heyeti, önceki günlerde Isparta’da konuya dair bir basın toplantısı düzenlemiş, Isparta’nın afet bölgesi ilan edilmesini, konunun araştırılmasını, Sayıştay denetimi başlatılmasını ve devletin vatandaşların kayıplarını karşılamasını, zararıysa elektrik şirketten tazmin edilmesi gerektiğini söylemişti.

ÖZELLEŞTİRİLEN ŞİRKETLER DENETLENMEMİŞ; SADECE VATANDAŞA FATURA KESMİŞLER

İYİ Parti’nin sahada yaptığı gözlemler ve uzmanlardan alınan bilgiler ışığında Isparta’da 3 Şubat günü başlayan ve günlerce süren elektrik kesintisine dair sürecin ve krize götüren hata ve ihmallerin anlatıldığı basın açıklamasının hedefinde iktidar partisi vardı. 

Milletvekili Cesur, basın açıklamasının sonunda acilen atılması gereken adımları ve İYİ Parti’nin afet sonrası çözüm önerilerini, sundukları kanun teklifini ve meclis araştırma önergelerini de tekrar duyururken, Milletvekili Öztürk ise elektrik ve enerjide iktidarın hatalı özelleştirme politikalarının krize nasıl sebep olduğunu aktardı: “Elektrik dağıtımında özelleştirilen şirketler denetlenmediği gibisadece ve sadece vatandaşa fatura kesmişler. Gerekli yatırımları ve modernleştirmeleri yapmamışlar. Bu şirketleri denetlemekle yükümlü TEDAŞ’a ise Enerji Bakanlığı yeteri kadar ödenek vermemiş”

BÖYLESİ BİR YÖNETİMSEL FELAKET ÖRNEĞİNE CUMHURİYET TARİHİNDE AZ RASTLANIR

Basın açıklamasına yaşanan süreci anlatarak başlayan Milletvekili Cesur, “Yolların ulaşıma kapandığı, suların akmadığı, telefon iletişiminin kesildiği, yetkililerden uzun süre bilgi alınamadığı böylesi bir yönetimsel felaket örneğine Cumhuriyet tarihinde az rastlanır.” dedi. Milletvekili Cesur’un konuşmasından öne çıkan kesitlerse şöyle:

“Kar yağışını takip eden elektrik kesintisi anında Isparta genelinde %93 oranında elektrik verilemedi. 8 ilçenin tamamında, 5 ilçede de bölgesel olarak elektrik kesintisi oldu. 188 köyde elektrik kesintileri yaşandı. 113 bin aboneye elektriksiz kaldı. Isparta’mız 2022 yılında, kışın ve karın ortasında günlerce karanlığa ve elektriksizliğe terk edildi.”

KOCA ŞEHİRDE ELEKTRİK KESİLDİ, BAKAN TELEFONUMA ÇIKMADI, BİZ ÖNERGE VERİP ULUSALA TAŞIYINCA 4. GÜN ISPARTA’YA GELMEK DURUMUNDA KALDI

“Durum nedir aradığımda Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’deki yetkililer, kesintinin ilk günü ekipman ve teknik ekiplerinin yeterli olduğunu, soruna müdahale edildiğini söyledi.

Isparta Belediye Başkanı “önemli bir şey yok, bereket yağıyor” gibi bir açıklama yaptı, Isparta Valiliği kar yağdı, yolları açtık gibi bir açıklama yaptı, detaya girmedi. Vatandaş ise hastasıyla, bebeğiyle gece boyu donduk diye feryat ederek bizi arıyordu.”

“Bunun üzerine 4 Şubat günü TBMM’ne İYİ Parti adına bir soru önergesi verdim, cevap alamadım ancak konuyu ulusal basına taşımamızı sağladı bu. Böylece yöneticiler değilse bile, Türk Milleti Isparta halkının soğukta ve karanlıkta kalmasını sahiplendi. 

Milletimize, Isparta Halkı adına ilk günden beri verdikleri destekleri için teşekkür ediyorum. Ve ertesi gün, bakan bey elektrik kesintilerinin 4. gününde Isparta’ya gelmek durumunda kaldı.”

ISPARTA’DA YAŞANAN AFET DEĞİLSE, OKULLAR NEDEN 5 GÜN TATİL EDİLDİ?

“AK Partili Isparta Belediye başkanı afet değildir diyor. 5 Şubat’ta valilik durum kontrol altına alındı, bir sorun yoktur diyor. Ancak ertesi gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Isparta’ya gelmek zorunda kalıyor.”

“Bir problemi çözmek istiyorsanız önce teşhis etmeniz gerekir. İktidar, koskaca bir şehrin, 21. Yüzyılda 5 gün soğuğa ve karanlığa maruz kaldığı bir krizde, kendi içinde meseleye nasıl yaklaşacağını bilmez, fikir birliğine varamamış halde. Belediye Başkanı ise başarısızlık ve becerisizliklerini örtmek adına inkar ve ret siyaseti içinde. Madem ortada afet yok, Isparta’da okullar neden 5 gün tatil ediliyorsunuz?”

BECEREMİYORSANIZ İSTİFA EDECEKSİNİZ, ISPARTA HALKI OLARAK HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

“Bakan bey ise bütün bu beceriksizliklerin sonunda “Hakkınızı helal edin, birkaç gün enerjisiz kaldınız.” diyor. Kimse, bu Isparta göller bölgesinde bir şehir, kar memleketi de değil demiyor.”

“Beceremiyorsanız istifa edeceksiniz. Sorun çözemiyorsanız ve hatta sorunlara bizzat siz sebep oluyorsanız, o koltukları işgal etmeyeceksiniz. Hiçbir şey elinizden gelmiyorsa da, böyle bir iktidarla yol yürümeyeceksiniz. Isparta halkı olarak biz hakkımızı helal etmiyoruz.”

“Koca bir kent günlerce elektrik alamadı. Evlerinde hastası, yaşlısı, küçük bebeği olan vatandaşlarımız büyük zorluklar yaşadı. Oksijene bağlı hastalarımız ölümle cebelleşti. Kulağımıza hastalanan çocuklar, ölen yaşlıların haberleri geldi. Hanelere 2 gün 3 gün su verilemedi. Muhtarlarımız köylerimiz habersiz bırakıldılar ve elektrik kesintine hazırlıksız yakalandılar. İletişim koptu, ilçe belde ve köylerimizde yollar günlerce kapalı kaldı. Elektrikle ısınabilen haneler donmaya terk edildi. Buzdolapları eridi, erzaklar ziyan oldu. Elektriğe ihtiyaç duyan iş yeri ve atölyeler elektriksiz kaldı. Elma depolarında elmalar ziyan oldu. Seralar çöktü, domatesler, karanfiller ziyan oldu. Belediye Pazar yeri çöktü ve Allaha şükür ki, o gün Pazar olmadığı için ölen olmadı. Ani enerji kesintileri ile faz değişiklikleri ile evlerde, iş yerlerinde, sanayide pek çok elektrikli cihaz yandı ve kullanılamaz hale geldi.”

“Şimdi bu durum “azcık enerjisiz kalmakla” açıklanamaz. “Bereket yağdı, yaz kurak geçmeyecek” diye avunulamaz. İnkaretmeye çalışsalar da ortada net ve tartışmasız bir afet vardır. İnkar siyasetiniz Isparta’da tutmaz! Çünkü vatandaş ne yaşadığını biliyor, yaşadığı şeyi bilen vatandaşı mı kandıracaksınız? Isparta halkının aklıyla alay mı ediyorsunuz?”

MADEM BELEDİYE BAŞKANININ DEDİĞİ GİBİ BÜTÜN TELLER BAKIMLI, 30 SANTİM KARDA NEDEN TELLER KOPTU, DİREKLER YIKILDI?

“Bakımsızlıktan ve dayanıksızlıktan kopan elektrik hatları, zamanında budaması yapılmamış ağaçlar, yer altına alınması gereken yerlerde yer altına alınmamış elektrik hatları; yani ihmal, plansızlık ve öngörüsüzlük, Isparta’mızda felaketi hazırladı. Isparta Belediye Başkanı “Tellerimizin hepsi bakımlı” dedi. O zaman bu teller niye koptu, direkler neden yamuldu 30 santim karda? İşte, yetkililerin, bakanlığın, belediyenin ve hatta valiliğin de, daha da vahimi durumu kavrayamamasıyla sorun büyüdü ve bu günlere geldik.”

“Özel sektör daha iyi yapar, verimlilik olacak diyerek çok yanlış özelleştirmeler yapıldı. Hayati öneme sahip bir sektör olan enerji ve elektrik, her yerde olduğu gibi Isparta’mızda da malum 5’liye terk edildi. Elektrik dağıtımı ve altyapısı için denetleme yapılmamış, takibi yapılmamış. Şirket yapması gereken bakımı yapmamış, ayırması gereken kaynağı ayırmamış, alt yapı yatırımlarını ihmal etmiş. Belediye bunu koordine etmemiş, Enerji Bakanlığı bunu takip etmemiş. Yoğun kar yağışının Perşembe sabaha karşı başlayacağı belli iken, gerekli önlemler alınmamış.”

VATANDAŞ DONUYOR DEDİK DİYE BİZİ KİRLİ SİYASET YAPMAKLA SUÇLAYANLARA SESLENİYORUM;

İYİ PARTİ’NİN ÖNERİLERİNİ DESTEKLEMEK, İKTİDAR VE ORTAĞININ BOYNUNUN BORCUDUR

“Isparta’nın derhal afet bölgesi ilan edilmesi lazım. Konuyla ilgili kanun teklifimizi dün İYİ Parti olarak Meclis’e sunduk. Konunun tüm boyutlarıyla araştırılması lazım. Bunun içinde yine dün Meclis araştırma önergemizi Meclis’e sunduk.”

“Konuyla ilgili TBMM Başkanının yetkisi var. Sayıştay Denetlemesi isteyeceğiz. Hadisenin tüm sorumlularının tespit edilmesi ve mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın zararlarının ölçülebilmesi için bir hasar tespiti yapılması gerekiyor.”

“Zararın tazmin edilmesini ve zarara uğramış vatandaşlarımıza bu tazminatların eksiksiz olarak verilmesini istiyoruz. Bu sürecin takipçisi olacağız. Devletin sorumluluğu üstlenmesini, vatandaşın zararını doğrudan karşılamasını ve zararı elektrik dağıtım şirketinden devletin tazmin etmesini istiyoruz.”

“Böylece vatandaşlarımız şirketle yıllarca sürecek hukuki davalarla yıpranmayacak, şirketlerle bir başına bırakılmayacak ve zararının karşılığını derhal alabilecektir. Bütün bu adımların atılmasına yönelik tekliflerimizi desteklemek, krizin oluşmasına sebep olan iktidar ve ortağının boynunun borcudur. Aksi halde hiçbir yüzle helallik istemeye kalkmasınlar. Isparta halkı, kendine kriz yaşatan ve krizde yalnız bırakanları unutmaz.”

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31