banner14

CHP'li Tanal, AKP vekillerinin çalışmalarını inceledi "AKP milletvekillerinin karneleri sıfırla dolu"

AKP grubunun TBMM’nin 27. Dönemindeki yasama ve denetim faaliyetlerini tek tek inceleyen CHP’li Mahmut Tanal, AKP’li vekillerin görevlerini yerine getirmediklerini ortaya çıkardı.

İstanbul 24.08.2021, 14:34
CHP'li Tanal, AKP vekillerinin çalışmalarını inceledi "AKP milletvekillerinin karneleri sıfırla dolu"

AKP grubunun TBMM’nin 27. Dönemindeki yasama ve denetim faaliyetlerini tek tek inceleyen CHP’li Mahmut Tanal, AKP’li vekillerin görevlerini yerine getirmediklerini ortaya çıkardı.

AKP milletvekillerinin yüzde 97,5’inin soru önergesi yok. Yüzde 78’inin ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi bulunmuyor. Genel görüşme, Meclis soruşturması önergesi veren yok. Yüzde 90’ının Meclis araştırma önergesi yer almıyor. Polise “Şerefsiz” diyen AKP Mersin Milletvekili Yılmaz’ın karnesi sıfırla kaplı…

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, TBMM’nin 27. Dönemine yönelik olarak, 288 AKP milletvekilinin yasama ve denetim faaliyetlerini tek tek inceleyerek, iktidar partisi mensuplarının TBMM’deki karnesini ortaya çıkardı. Sonuç bir hayli düşündürücü! Seçmenlerin seslerini duyurmaları, sorunlarını gündeme getirmeleri için Meclis’e gönderdikleri AKP’li vekillerin tamamına yakınının, iç tüzükten kaynaklı görevlerini yerine getirmedikleri görülüyor.
 

CHP’li Tanal’ın aktardığı verilere göre, AKP milletvekillerinin yüzde 78’inin, ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi bulunmuyor. TBMM Başkanlığı’na ilk imza sahibi olarak hiç kanun teklifi sunmayan AKP’li vekil sayısı, 225.
 

İktidar partisi mensuplarının yüzde 97.5’i, soru önergesi vermemiş. Hiç soru önergesi hazırlamayan AKP’li sayısı 282’i bulurken, soru önergesinde imzası bulunan 2 vekilin İYİ Parti’den ayrılıp AKP’ye geçenler olduğu, 6 vekilin ise sırf CHP’li belediyeleri hedef almak maksadıyla denetim mekanizmasını hatırladıkları anlaşıldı.

MECBUR KALMADAN KONUŞMAMIŞLAR!

 

288 AKP millettekilerinden hiçbiri, Meclis genel görüşme önergesi, Meclis soruşturması önergesi vermemiş. AKP’lilerin yüzde 90’ının, ilk imzasının bulunduğu Meclis araştırması önergesi yok. Meclis araştırması önergesinde ilk imzacı konumundaki 27 vekilin ekseriyetinin ise muhalefet partilerinin de desteklediği konularda komisyon kurulması amacıyla metne imza attıkları görülüyor.

AKP grubunun yüzde 26’sının (76 milletvekili) komisyon çalışmaları esnasında hiç konuşma yapmadıkları, toplantılarda söz alıp çalışmalara katkı sunmadıkları, değerlendirmelerde bulunmadıkları tespit edildi.

AKP grubundan 14 milletvekili de TBMM Genel Kurulu’nda ant içme dışında hiç konuşma yapmadı. Çoğu milletvekilinin ise Genel Kurul konuşması bir elin parmaklarını geçmiyor. Birçok AKP milletvekili de parti yönetiminin bütçe görüşmeleri gibi mecburi konularda görevlendirmesi ve muhalefet mensuplarının sataşmaları dolayısıyla istemeye istemeye kürsüye çıkıp konuşma yaptıkları anlaşılıyor.

POLİSE “ŞEREFSİZ” DİYEN VEKİLİN KARNESİ SIFIRLA DOLU!

Trafik polislerine kontrol noktasında “Şerefsiz” diyerek hakaret ettiği ortaya çıkan AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın yasama ve denetim faaliyetleri, tamamen sıfır! Yılmaz’ın ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi, yazılı soru önergesi, ilk imza sahibi olduğu Meclis araştırması önergesi, Meclis soruşturması önergesi, Meclis genel görüşme önergesi bulunmuyor. 

 

Yılmaz gibi AKP’nin Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir’in de yasama ve denetim karnesi sıfırla kaplı. Demir’in kanun teklifi ve önergeler konusunda Meclis’te hiçbir çalışması yer almıyor.


 

KÜRSÜYÜ SADECE YEMİN İÇİN KULLANMIŞLAR
 

4 dönemdir İstanbul Milletvekili olarak Meclis’te görev yapan CHP’li Mahmut Tanal’ın araştırması, TBMM’de çoğunluğu oluşturan AKP grubuna mensup milletvekillerinin kendilerine oy veren yurttaşları hayal kırıklığına uğrattıklarını gözler önüne serdi.
 

Yasama, denetim ve temsil görevlerini yerine getirmekten imtina eden AKP milletvekilleri, ant içme, grup talimatı gibi zorunlu haller dışında Genel Kurul’da kürsüye çıkmaktan da kaçınmış. Aralarında partinin üst kademelerinde yer alan isimlerin de yer aldığı 14 AKP’li vekil, yemin etmek dışında kürsüyü kullanmadı. Meclis Genel Kurulu’nda kürsüyü sadece ant içme için kullanan AKP’li vekiller arasında 31 Mart İstanbul seçimlerinde sarfettiği “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu” sözüyle hafızalara kazınan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Onların oylarının Allah belasını versin” bedduasıyla tepki çeken AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, kamuoyunda “Erdoğan’ın kara kutusu” olarak bilinen Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan gibi isimler yer alıyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise ant içme dışında sadece sataşma nedeniyle kürsüyü kullanmış.
 

AKP’nin tepe noktalarında bulunan, geçmişte Başbakanlık, bakanlık yapan isimlerin, Meclis’teki komisyon faaliyetlerini de önemsemedikleri, komisyonda da konuşma yapmadıkları anlaşılıyor. Yemin etme dışında Genel Kurul’da kürsü yüzü görmeyen Ali İhsan Yavuz ile Mehmet Özhaseki, komisyonda hiç söz almamış. Komisyon konuşması sistemde yer almayan isimler arasında eski Başbakan Binali Yıldırım, eski bakanlar Fikri Işık Taner Yıldız, Ahmet Arslan, Nurettin Canikli, Yalçın Akdoğan, Fatma Betül Sayan Kaya, Tuğrul Türkeş, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal da yerler alıyor.


İYİ PARTİ’DEN AKP’YE GEÇTİKTEN SONRA ÖNERGEYİ BIRAKTILAR
 

CHP’li Tanal’ın araştırması ayrıca, AKP milletvekillerinin soru önergesi hazırlama alışkanlığının bulunmadığını da ortaya koyuyor. Meclis sisteminde sadece 6 AKP’linin soru önergesi sunduğu görülüyor. Soru önergesi sahibi AKP’lilerden 2’si, İYİ Parti’den istifa eden Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ile Manisa Milletvekili Tamer Akkal. Çokal ve Akkal’ın, milletvekili seçildikleri İYİ Parti’yle yollarını ayırıp AKP’ye geçtikleri tarihten itibaren bir daha TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunmaması dikkat çekiyor.

SIRF CHP’Lİ BELEDİYELERİ HEDEF ALMAK, BAKANLIKLARI ÖVMEK İÇİN ÖNERGE VERMİŞLER!

 

Diğer 6 AKP’li vekilin ise sadece CHP’li belediyelere yönelik soru önergesi verdikleri anlaşılıyor. Söz konusu AKP’lilerin önerge metinleri incelendiğinde, sırf CHP’li belediyeleri hedef almak, eleştirmek, bakanlıkları övmek maksadıyla hareket edildiği görülüyor. Muhalefet milletvekillerinin soru önergelerini yasal sürede cevaplandırmayan ya da önergelerini geçiştiren bazı bakanların, AKP’li vekillerin CHP’li belediyeleri hedef alan önergelerine, muhatap kurumun cevabı dışında, Meclis’e gönderilen metne kendilerinin de eklemeler yapmaları, CHP’li belediyeleri suçlayıcı bir üslup takınmaları da dikkatlerden kaçmıyor. 

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle 16 Temmuz’da Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, övdüğü DSİ’nin yatırımlarının CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından sabote edildiğini savunuyor. Şanverdi’den hemen bir gün sonra yine AKP’nin Hatay Milletvekili olan Sabahat Özgürsoy Çelik’in de CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni ‘söylenti’ üzerine hedef alan bir önerge hazırladığı görülüyor. 

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, CHP’de milletvekilliği görevinde de bulunan Fatma Hürriyet Kaplan’ın yönettiği İzmit Belediyesi’ne ilişkin bir soru önergesi hazırlarken, AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ise kamuoyunda “Topuklu Efe” olarak bilinen CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığını yürüttüğü Aydın Büyükşehir Belediyesi için TBMM aracılığıyla bakanlara soru önergesi gönderdi. AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır da Meclis’e sunduğu 2 soru önergesinde, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni konu edindi. AKP Kütahya Milletvekili İshak Gazel’in ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy İtfaiye İstasyonu’nda yaşanan elim kazaya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için soru önergesi hazırladığı görülüyor.
 

YEMİN ETME DIŞINDA MECLİS KÜRSÜSÜNE ÇIKMAYAN AKP MİLLETVEKİLLERİ:


Mehmet Altay – Uşak Milletvekili  

Mehmet Özhaseki – Kayseri Milletvekili

Aziz Babuşcu – İstanbul Milletvekili

Harun Karacan – Eskişehir Milletvekili

Muhammed Avcı – Rize Milletvekili

Murat Baybatur – Manisa Milletvekili

Jülide Sarıeroğlu – Adana Milletvekili

Ali İhsan Yavuz – Sakarya Milletvekili

İlknur İnceöz – Aksaray Milletvekili

Barış Aydın – Ankara Milletvekili

Fatih Şahin – Ankara Milletvekili

Yıldırım Tuğrul Türkeş – Ankara Milletvekili

Ali İhsan Arslan – Ankara Milletvekili

Alev Dedegil – İstanbul Milletvekili
 

HİÇ KOMİSYON KONUŞMASI OLMAYAN AKP MİLLETVEKİLLERİ:
 

Hamdi Uçar – Zonguldak Milletvekili

Meliha Akyol – Yalova Milletvekili

Adnan Günnar – Trabzon Milletvekili

Mustafa Arslan – Tokat Milletvekili

Halil Özşavlı – Şanlıurfa Milletvekili

Halil Özcan – Şanlıurfa Milletvekili

Ahmet Akay – Şanlıurfa Milletvekili

Çiğdem Karaaslan – Samsun Milletvekili

Ali İhsan Yavuz – Sakarya Milletvekili

Hayati Yazıcı – Rize Milletvekili

Muhammed Avcı – Rize Milletvekili

Ergün Taşçı – Ordu Milletvekili

Selim Gültekin – Ordu Milletvekili

Mehmet Emin Şimşek – Muş Milletvekili

Şeyhmus Dinçel – Mardin Milletvekili

Cengiz Demirkaya – Mardin Milletvekili

Murat Baybatur – Manisa Milletvekili

Leyla Şahin Usta – Konya Milletvekili

Gülay Samancı – Konya Milletvekili

Fikri Işık – Kocaeli Milletvekili

Taner Yıldız – Kayseri Milletvekili

Mehmet Özhaseki – Kayseri Milletvekili

Metin Çelik – Kastamonu Milletvekili

Ahmet Arslan – Kars Milletvekili

Mehmet Cihat Sezal – Kahramanmaraş Milletvekili

Mahir Ünal – Kahramanmaraş Milletvekili

Mahmut Atilla Kaya- İzmir Milletvekili

Cemal Bekle – İzmir Milletvekili

Binali Yıldırım – İzmir Milletvekili

Serkan Bayram – İstanbul Milletvekili

Rümeysa Kadak – İstanbul Milletvekili

Osman Boyraz – İstanbul Milletvekili

Nurettin Canikli – İstanbul Milletvekili

Numan Kurtulmuş – İstanbul Milletvekili

Mustafa Ataş – İstanbul Milletvekili

Mehmet Doğan Kubat – İstanbul Milletvekili

İsmet Uçma – İstanbul Milletvekili

Halis Dalkılıç – İstanbul Milletvekili

Fatma Betül Sayan Kaya – İstanbul Milletvekili

Erol Kaya – İstanbul Milletvekili

Erkan Kandemir – İstanbul Milletvekili

Emine Sare Aydın – İstanbul Milletvekili

Aziz Babuşcu – İstanbul Milletvekili

Alev Dedegil – İstanbul Milletvekili

Mehmet Uğur Gökgöz – Isparta Milletvekili

Hüseyin Şanverdi – Hatay Milletvekili

Sabahat Özgürsoy Çelik – Hatay Milletvekili

Husret Dinç – Hakkari Milletvekili

Müslüm Yüksel – Gaziantep Milletvekili

Harun Karacan – Eskişehir Milletvekili

Selami Altınok – Erzurum Milletvekili

Burhan Çakır – Erzincan Milletvekili

Zülfü Tolga Ağar – Elazığ Milletvekili

Metin Bulut – Elazığ Milletvekili

İbrahim Halil Fırat – Adıyaman Milletvekili

İlknur İnceöz – Aksaray Milletvekili

Mustafa Levent Karahocagil – Amasya Milletvekili

Ali İhsan Arslan – Ankara Milletvekili

Hacı Turan – Ankara Milletvekili

Yalçın Akdoğan – Ankara Milletvekili

Yıldırım Tuğrul Türkeş – Ankara Milletvekili

Mustafa Köse – Antalya Milletvekili

Sena Nur Çelik – Antalya Milletvekili

Adil Çelik – Balıkesir Milletvekili

Belgin Uygur – Balıkesir Milletvekili

Fettani Battal – Bayburt Milletvekili

Feyzi Berdibek – Bingöl Milletvekili

Cemal Taşar – Bitlis Milletvekili

Bayram Özçelik – Burdur Milletvekili

Efkan Ala – Bursa Milletvekili

Salim Çivitcioğlu – Çankırı Milletvekili

Ahmet Sami Ceylan – Çorum Milletvekili

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Rayo Vallecano 15 24
6. Real Betis 14 24
7. Barcelona 13 20
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Valencia 15 19
10. Osasuna 14 19
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 13 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 14 7