İstanbul İtfaiyesi'ne yeni araçlar

 İstanbul İtfaiyesi'nin filosuna kazandırdığı yeni ambulans, itfaiye araçları, merdiven ve su ikmal araçları tanıtımında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan itfaiye eri alımı için onay çıkmamasına tepki gösterdi.

İstanbul 11.07.2024, 15:08 11.07.2024, 15:10
İstanbul İtfaiyesi'ne yeni araçlar

 İstanbul İtfaiyesi'nin filosuna kazandırdığı yeni ambulans, itfaiye araçları, merdiven ve su ikmal araçları tanıtımında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan itfaiye eri alımı için onay çıkmamasına tepki gösterdi. İmamoğlu, “Yani devletimizin bir kurumuna 2 bin 300 kişilik itfaiye eri katılımını engellemenin anlamı nedir? Altında yatan anlamsız tavır nedir? Milletimize, 16 milyon insanımıza, hatta her yöresinde afet olduğunda oraya koştuğunu bildikleri için 86 milyon yurttaşımıza, bu 2 bin 300 kişilik itfaiye erinin alınmaması meselesini şikayet ediyorum. Buradan şikayet ediyorum, altına imza atmayan her kim ise…” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik’in katılımıyla, İstanbul İtfayesi filosuna son beş yılda kazandırılan 134 aracın bir bölümü İSPARK Yenikapı Spor ve Kültür Merkezi Açık Otoparkı’nda düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

“Srebrenitsa insanlık adına bir utanç anıdır”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Srebrenitsa Katliamı’nın 29. yılı nedeniyle yakasına Srebrenitsa çiçeği taktı. İmamoğlu, konuşmasında Srebrenitsa Katliamı’nın insanlık adına bir utanç anı olduğunu ifade etti.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

"11 Temmuz gerçekten hepimizin yüreğini yakan, geçtiğimiz yüzyılın sonlarına doğru yaklaştığımız bir dönemde o döneme hiç yakışmayan insanlık adına en kara günlerden birisi olan bir zaman dilimini Balkanlar'da özellikle Boşnak vatandaşlarımızın ve hemşehrilerimizin başta olmak üzere ama bütün vatanımızı, bütün yurdum insanının içini dağlayan, ne yazık ki büyük bir soykırımı yaşadık. İnsanlık adına bir utanç anıdır. Sadece birkaç gün içerisinde, 11 Temmuz 1995’te, 8 bin 372 Boşnak vatandaşımızın çok yakınları, çok canları, ciğerleri bizim de canımız, ciğerimiz insanlar katledildi ve büyük bir soykırıma sebep olundu. Özellikle bu acıyı Bosna Hersek'e ve Saraybosna'ya yaptığım ziyaretlerde yaşadım, gördüm, hissettim. Böyle bir insanlık ayıbının, utanç verici kara bir dönemin dünyada asla bir daha yaşanmamasını elbette diliyoruz. Hayatını kaybeden binlerce insanı buradan rahmetle, minnetle anıyoruz.

“Filistin’e seyirci kalınmasını kınıyorum”

Umut ederiz ki bugün yanı başımızda hala insanların katledildiği ve bir terör saldırısı gibi insanların üzerine bombaların yağdırıldığı, özellikle Filistin'deki masum insanların, bu dönemde dahi böyle bir sürecin yaşanmasına bütün dünya tarafından seyirci kalınmasını da esefle kınıyoruz. Aynı zamanda üzülerek ifade edeyim ki bu tür insanlık ayıbı anlar insanların hep birlikte düşünmesi, önlemesi, engellemesi gereken süreçlerdir. Bu bağlamda İstanbul halkı adına Boşnak hemşehrilerimizin, dostlarımızın bu acı gününde çok üzgün olduğumuzu insanlık adına ve bir daha böyle bir dönemin yaşanmamasını diliyorum."

“İstanbul itfaiyesi ile gurur duyuyorum”

Geçmişten bugüne itfaiye teşkilatının var olmasına katkı sunmuş kişilere şükranlarını sunduğunu belirten İmamoğlu, İstanbul İtfaiyesi konusunda da şunları söyledi:

"İstanbul İtfaiyesi ve onun kahraman itfaiyecileriyle İstanbul halkı adına ve şahsen gurur duyduğumu buradan belirtmek istiyorum. Afet anında can ve mal kaybının önüne geçebilme adına ilk yardımda, arama kurtarmada, yangında, depremde her ortamda zamanla yarışan bir ekip olduğumuzun bilinmesini isterim.

“Bazı konular asla ihmal edilemez”

Burada zamanla yarışırken 7/24 hazır durumda olan ekibimizin çok değerli bir eğitimden geçtiğini ve bu sürecin çok hassas olduğunu da hatırlatmak isterim. İstanbul'umuzun bazı kritik konuları vardır ki bunlar asla ihmal edilemez. Çözüme kavuşturulmalıdır. İstanbul İtfaiyesi ciddi anlamda hem bir yandan bu eğitimleri vererek hazır ettiği elemanlarıyla, bu meslek grubunun değerli temsilcileriyle asil bir görevi, önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Ama bir yandan her teşkilatın olduğu gibi bu teşkilatın da yenilenmesi revize edilmesi gerekiyor. Sonuçta burada emek veren insanlarımız zamanı geliyor, emekli oluyorlar ya da başka vesilelerle başka görevlere dahil olabiliyorlar.

“Personel alımı ne yazık ki engellenmektedir”

İstanbul'un özellikle de depremle mücadelede ve afet anına hazırlıkla ilgili sorumluluklarından ötürü en çok ihtiyaç duyduğu personel alımı ile ilgili alan ve en kritik alan İstanbul İtfaiyesi'dir. Biz uzun zamandır bu konuda takipte olduğumuzu ve bu takibi yaparken de şahitliği vardır. Buradan kulaklarını çınlatalım, İstanbul Valisi iken böyle bir ihtiyacın ihmal edilmemesi gerektiğini şimdiki İçişleri Bakanı Sayın Yerlikaya'yla birlikte konuşarak, böyle bir alımın İstanbul için elzem olduğunun altını çizerek, karar vermiş ve akabinde İstanbul İtfaiyesi'ne personel alımını başlatmaya dönük izin istemiştik. Çok sınırlı sayıda bir izin gelmiştir. Tam 2 bin 300 kişilik personel alımı süreci yıllardır diyebileceğim seviyede ne yazık ki engellenmektedir.

Bugün alımı yapılsa yetişmesi 2-2,5 yıl

Burada çok deneyimli, yönetici, itfaiyeci, dostlarımı görüyorum. Onların da ifadesiyle, tam anlamıyla afet anında müdahaleye acil durumlardaki müdahaleye koşan itfaiyeci dostlarımızın eleman alımı sürecinin başladığı an itibarıyla, o müdahaleye koşacak sürecin tamamlanması neredeyse 2-2,5 yıl sürüyor. Yani bu kuruma, insan yetiştirmek öyle kolay bir iş değil. Yani bugün bize o onay gelse, biz süreci başlatsak işe aldığımız o yürekli, bu mesleği seçen insanlarımız 2-2,5 yıl sonra doğru zamanda doğru müdahaleyi yapabilen, yetişmiş bir eleman haline geliyor.

“Engellenmesinin altında yatan anlamsız, mesnetsiz durumun sebebi nedir”

Dolayısıyla yıllardır ve aylardır, bu dosyanın Şehircilik Bakanlığı’nda, 2 bin 300 kişinin bizim kurumumuza katılmasının engellenmesinin altında yatan anlamsız, mesnetsiz, komik, trajik durumun sebebi nedir? Yerel yönetimler Genel Müdürlüğü dahil, ben dahi bunu telefonla söyledim. Bir önceki Bakana, ondan önceki Bakana, şimdi de yeni dönemi hayırlı olsun Sayın Kurum'a bunu defalarca  ilettim. Anlamı nedir? Yani devletimizin bir kurumuna 2 bin 300 kişilik itfaiye eri katılımını engellemenin anlamı nedir? Bunun kavramı nedir? Altında yatan anlamsız tavır nedir? Milletimize, 16 milyon insanımıza, hatta her yöresinde afet olduğunda oraya koştuğunu bildikleri için 86 milyon yurttaşımıza, bu 2 bin 300 kişilik itfaiye erinin alınmaması meselesini şikayet ediyorum. Buradan şikayet ediyorum, altına imza atmayan her kim ise… Aynı şekilde tekrar bir şikayetimi daha yineleyeyim, başta söyledim. İtfaiye erleri, itfaiye çalışanları, itfaiye grubunun bir meslek grubu haline gelmesi konusundaki uyarılarımızın ve yazılarımızın da dikkate alınarak bu mesleği yapanların haklarının teslim edilmesini de yine buradan uyarı olarak iletiyorum.

“Tam donanımlı ekibimizle, ekipmanımızla hazırız”

İstanbul İtfaiyesi'ne 134 yeni araç kazandırmış olduk. Aldığımız araçlar arasında itfaiye ilk müdahale araçları, ambulans, su ikmal araçları, merdiven araçları, itfaiye hizmet araçları yer alıyor. 800 milyon liraya varan maliyetle aldığımız bu 134 araçla birlikte ekibimizin 970 araca ulaştığını, teşkilatımızın araç sayısını da yüzde 16 oranında katkı sağladığımızı belirtmek isterim. Böylece araç filomuzun yaş ortalaması da 16’dan 12’ye düşmüştür. Araçların bakım arıza durumlarının daha da azalacağı gibi son teknolojiler ile ürünler araçlarımızın donanımsal özelliklerini artmasıyla hizmet kalitemizin de artacağı bir gerçektir. Bu sayede inşallah İstanbul İtfaiyemiz tabii ki kötü anlara maruz kalmayız. Afet oluyor, geçinden versin, en hazırlıklı şekliyle karşılayacağımız süreçler olsun oluşsun. Temennimiz budur. Ama ihtiyaç olduğunda da tam donanımlı ekibimizle, ekipmanımızla hazır olduğumuzu İstanbullulara duyurmak isterim"

Aksoy: “İstanbul’u korumak için her zaman hazırızı”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Celal Aksoy ise yaptığı konuşmasında, “İstanbul İtfaiyesi olarak her zaman daha iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Modern araçların yanı sıra nitelikli ve tecrübeli personelimiz gelişmiş eğitim tesislerimiz ve sağlam altyapımızla İstanbul'u korumak için her zaman hazırız. Bu vesileyle 310  yıllık gururlu geçmişimizi ve modern araçlarla taçlandırdığımız bu yeni dönemi kutlamak istiyorum. İstanbul İtfaiyesi olarak her zaman daha güçlü, daha etkin ve daha güvenilir bir şekilde şehrimize hizmet etmeye devam edeceğimize söz veriyoruz”

Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve davetli protokol üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. İmamoğlu, program sonrası sergilenen araçları görev yerlerine uğurladı.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21