“AKP tarımın köküne kibrit suyu döktü”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinin, tarımın sorunlarını çözme değil, günü kurtarma bütçesi olduğunu söyledi.

Niğde 10.12.2022, 10:33
“AKP tarımın köküne kibrit suyu döktü”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinin, tarımın sorunlarını çözme değil, günü kurtarma bütçesi olduğunu söyledi.

Kürsüde, marketlerde parayla satılmaya başlanan hayvan kemiklerini gösteren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçmişte ücretsiz olan hayvan kemiklerinin AKP iktidarı sayesinde marketlerde eski parayla 24.000.000 liradan satıldığını eski Türkiye’de bu paraya Anadol araba alındığını  söyledi.

AKP’nin ithalatçı ve rantçı tarım politikasının tarımın dibine kibrit suyu döktüğünü belirten  CHP’li  Ömer Fethi Gürer, süt ineklerinden sonra düvelerin dahi kesime gönderildiğini, bu durumun ülkemizde hayvancılığı tükettiği için yakında et fiyatlarında da patlama yaşanabileceğini belirtti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2023 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu’nda Parti Grubu adına söz olarak, Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesini eleştirdi. 

RANTÇI POLİTİKA 

AKP'nin tarım anlayışının ithalatçı, rantçı, üreticiyi de tüketiciyi de düşünmeyen, ülke tarımının dibine kibrit suyu döken, kamucu olmayan çiftçi, üretici, besici, süt inekçiliği yapanlara sahip çıkmayan bir anlayış olduğuna işaret eden Ömer Fethi Gürer, “Ekim ayında çiftçinin bankalara borcu 279 milyara dayanmıştır. Çiftçi sattığı ürünün parasıyla ailesine bir şeyler almak için esnafa değil, borcunu kapatmak için bankalara, tefecilere koşmaktadır. Tarım arazileri daralmakta çiftçi sayısı azalmaktadır” dedi. 

VERİLERLE OYNAYARAK SORUNLARI ÇÖZEMEZSİNİZ

Tarım ve Orman Bakanının "Hayvan varlığında Avrupa 1'incisiyiz." Şeklindeki sözlerini de eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu bilgilerin gerçek olmadığını ifade ederek, “Avrupa'da, 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla ülkemizde de kasaplık hayvan olan domuz varlığını neden hesaba katmıyorsunuz, et olarak Avrupa'da en çok o tüketiliyor. Bu durumda, Avrupa'da ülkemizin ilk sırada yer almadığını, verilere sürekli takla attırdığınızı da göreceksiniz. Hayvan sayısının çok olması da ondan sağlanan faydanın çok olduğu anlamına gelmez. Ülkemizde 6,5 milyon süt ineğinden sağlanan süt miktarı Fransa'da 3,5 milyon süt ineğinden alınıyorsa ya da et verimliliği hayvan sayınıza göre Avrupa'dan daha azsa rakamlarla oynayarak ancak kendinizi aldatırsınız. ” değerlendirmesinde bulundu.

AKP’NIN BAŞARISI!..

Meclis kürsüsünde, marketlerde kilogramı 24 liradan satılan hayvan kemiklerini gösteren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarını eleştirerek, “Hakkınızı yemeyelim, iktidarınızın bir başarısı var. Geçmişte ücretsiz olan hayvan kemikleri dâhi sayenizde marketlerde satılır oldu. Kemiğin kilosu eski parayla 24 milyon olmuş, eski Türkiye'de bu parayla Anadol otomobil alınırdı; işte, başardığınız bu” ifadelerini kullandı. 

TOSUNLAR DEĞİL, DÜVELER KESİME GİDİYOR 

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, süt ineklerinden sonra damızlık hayvanlar ve düvelerin dahi kesime gönderildiği bir sürecin yaşandığını işaret ederek, bu durumun ülkemizde hayvancılığı tükettiğini, yakında et fiyatlarında da patlama yaşanabileceğini belirtti.  Gürer, “Süt ineklerinden sonra damızlık hayvanlar ve düveler dahi kesime gidiyor hatta tosundan çok düve kesilir oldu. Bu hayvancılığı tüketecek bir süreçtir, haberiniz var mı? Bu nedenle, et fiyatı da diğer zam gören ürünlere göre daha az arttı ama vatandaşta bu fiyata dahi et alacak güç bırakmadınız. Et fiyatının patlaması da yakındır“ dedi.

HAYVAN VARLIĞI AZALIYOR 

AKP iktidarının yanlış tarım politikası nedeniyle hayvan varlığını tüketiyor olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Et ve süt alamayan, peynirin yanına varamayan, et kokusunu suda kaynattığı kemikle gidermeye çalışan yurttaşlarımız böyle bir dönem hiç yaşamadı, iktidarınızda bunu da yaşattınız” diyerek tepkisini dile getirdi.

21 ÜRÜNDE ARZ AÇIĞI VAR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Toprağı işleyemeyen, hayvanını besleyemeyen... Gıdada sorunun varlığını önceden görmek zorundasınız” dedi.

Gürer, “Rafta ürün varsa, vatandaş fiyatından dolayı alamıyorsa orada da bir kıtlık var demektir. Yem ofisi açıp Toprak Mahsulleri Ofisinin buğdayda sağladığı desteği neden yemde vermiyorsunuz? 21 üründe arz açığımız var. "Ülkemiz millî ve yerli." diyerek Rusya'dan, Ukrayna'dan gelecek ayçiçeği yağının yolunu gözleyen; buğday, mercimek, hayvan yemi, gübre için başka ülkelerin eline bakan duruma düşürdünüz” dedi.

Meclis Genel Kurulundaki konuşmasında gübre ve yem fiyatlarındaki artışın neden olduğu sorulara da değinen Ömer Fethi Gürer, Gübre fiyatı bir yılda yüzde 342 artarken yem fiyatı da fırladı. 12 milyon ton ithal yem alıyorsunuz, meraları da tükettiniz. Bu sizin son bütçeniz” diye konuştu. 

CHP İKTİDARINDA ÇİFTÇİYİ KORUYACAĞIZ

“Bu sizin son bütçeniz. İlk seçimde iktidarımızda planlı tarım politikamızla eli nasırlı, yüreği vatan sevgisiyle dolu çiftçimizin, besicimizin üretimde kazancını da üretimi de şahlandıracağız“ diye konuşan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Besici ve çiftçimizin doğaya teslim olmasına, kuralsız piyasa koşullarında kaderine terk edilmesine, üretimden koparılarak önce yoksullaştırılıp sonra istismar edilmesine son vereceğiz. Çiftçimizi, üreticimizi başı dik, üreten, kazanan ve refah içinde yaşayan bir konuma erdireceğiz; insanca, hakça bir düzen kuracağız” şeklinde konuştu.

TARIMDA MASAL POLİTİKASINI BİTİRECEĞİZ

CHP’nin iktidarında hayata geçirecekleri projeleri de sıralayan  Ömer Fethi Gürer, “Tarım arazilerini genişleteceğiz, kırsala dönüşü özendireceğiz, ormanları da orman köylüsüyle koruyacağız. Kamucu bir anlayışla, üretene de tüketene de zulme son vereceğiz. Bir yıl öncesinden taban fiyatı açıklayacağız, üretene hak ettiği desteği sağlayacağız. Yirmi yıl boyunca tarımda masal anlatan, uluslararası tekel ve gıda şirketlerinin önermelerine uygun politikaları da bitireceğiz” açıklamasında bulundu.

AKP BUNU YAPTI!

Meclis Genel Kurulu’nda, taşeron işçi Sıtkı Aydın’ın Meclisin önünde kendini yaktığı görüntülerin yer aldığı fotoğrafı da gösteren CHP’li vekil Gürer, “AKP’nin yarattığı ekonomik krizin en somut göstergesi intiharlar, dağılan yuvalar, sönen ocaklar ve madde bağımlılığındaki artıştır” ifadelerini kullardı. 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 25 56
3. Arsenal 25 55
4. Aston Villa 25 49
5. Tottenham 25 47
6. M. United 25 44
7. Brighton 25 38
8. Newcastle 25 37
9. West Ham United 25 36
10. Chelsea 25 35
11. Wolves 25 35
12. Fulham 25 29
13. Bournemouth 24 28
14. Brentford 25 25
15. Crystal Palace 25 25
16. Nottingham Forest 25 24
17. Everton 25 20
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 25 13
20. Sheffield United 25 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 25 62
2. Girona 25 56
3. Barcelona 25 54
4. Atletico Madrid 25 51
5. Athletic Bilbao 25 49
6. Real Sociedad 26 40
7. Real Betis 25 39
8. Valencia 25 36
9. Las Palmas 25 35
10. Getafe 25 34
11. Osasuna 25 32
12. Villarreal 26 29
13. Deportivo Alaves 25 28
14. Rayo Vallecano 25 25
15. Sevilla 25 24
16. Mallorca 25 23
17. Celta Vigo 25 20
18. Cadiz 25 17
19. Granada 25 14
20. Almeria 25 8